Türk Kızılayı Karadağ'da 700 kurban kesti

Türk Kızılayı Karadağ'da 700 kurban kesti
Türk Kızılayı Karadağ'da 700 kurban kesti
- Kesime Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanı Yalçın da katıldı

MALATYA (AA) - Türk Kızılayı'nın Karadağ'da vekaleten kurban kestiği belirtildi.

Türk Kızılayı Malatya Şubesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk Kızılayı, yurtta 4 kombinada, yurt dışındaysa 17 ülkede vekaleten kurban kesimi yaptı.

Bu kapsamda, Malatyalıların da bağış yaptığı 700 hisse kurbanın kesimi, Karadağ'da Bijelo Polje'de (Osmanlı döneminde Akova) ifa edildi.

Veteriner ve din görevlisinin de katılımıyla bir tesiste gerçekleştirilen kesime, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Fezjiç eşlik etti.

Kesime iştirak eden Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanı Umut Yalçın, konuşmasında, Bosna Hersek, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Karadağ, Bangladeş, Pakistan, Kırgızistan, Filistin, Irak, Etiyopya, Somali, Senegal, Nijer, Moritanya ve Çad'da kesim yapıldığını belirtti.

Yalçın, kurban etlerinin işlemlerin ardından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını kaydetti.

Türk Kızılayı ekibi Türkiye 'nin Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip tarafından verilen resepsiyona katıldı.

Galip, buradaki konuşmasında, Türk Kızılayı'nın Karadağ'da ve diğer ülkelerde kurban kesimi ve dağıtımı yapmasının Türkiye'nin Avrupa 'da ve diğer bölgelerde bulunan Müslümanlarla ilişkilerini çok önemli oranda etkilediğine dikkat çekerek, "yakınlaşmanın doğduğunu ve burada yaşayan Müslümanların Türk coğrafyası tarafından sahiplenilmesinin" önemini belirtti.

Galip, Türk Kızılayı'na ve bağışçılarına şükranlarını iletti.