Türk öğretmen Polat'ın serbest bırakılması

Türk öğretmen Polat'ın serbest bırakılması
Türk öğretmen Polat'ın serbest bırakılması
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi üzerine serbest bırakılan öğretmen Polat'ı Malatya'daki evinde ziyaret etti - Çalık: "Cumhurbaşkanımız, nerede bir mağdur, nerede bir mazlum, hak gasbı varsa, onun için mücadele eder"

MALATYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, görev yaptığı Türkmenistan'da 20 Mayıs'ta tutuklandıktan sonra 2 yıl hapse mahkum edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın talebi üzerine geçen hafta serbest bırakılan Hacı Hamdi Hamit Polat'ı Malatya'daki evinde ziyaret etti. 

Çalık, ziyarette yaptığı konuşmada, haksızlığın ve mağduriyetin giderilmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Malatya ziyaretinde Polat'ın eşi Müberra Polat ile görüştüğünü anımsatan Çalık, Başbakan ve eşinin Polat'a ilgi gösterdiğini belirtti.

Ardından durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanına ilettiklerini dile getiren Çalık, Cumhurbaşkanı'nın Türkmenistan ziyaretinde konunun gündeme getirilerek mağduriyetin giderildiğini ifade ederek, "Cumhurbaşkanımız, nerede bir mağdur, nerede bir mazlum, hak gasbı varsa, onun için mücadele eder. Öğretmenimin (Hacı Hamdi Hamit Polat) de Türkmenistan'da yaşamış olduğu bu acılı, üzüntülü olay, Cumhurbaşkanımızın bir kez daha göstermiş olduğu hassasiyetle son buldu" diye konuştu.

Polat'ın eşine ve çocuklarına kavuştuğunu belirten Çalık, "Hamdolsun, Allah bir daha zor günler yaşatmasın. Huzurunuzu, mutluluğunuzu daim eylesin" dedi. 

Bütün yetkililere teşekkür eden Çalık, "Bu, ülkemiz adına çok önemli bir adım. Nerede bir mağduriyet varsa onu gidermek üzere biz çaba sarf etmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

 

- "Çok minnettarım"

Öğretmen Polat da çok mutlu olduklarını belirterek, "Cumhurbaşkanımız büyük bir lider. Onun tartışması bile olmaz. Ondan başkası da zaten beni oradan getiremezdi. Çok minnettarım. Ailem ve kendi adıma, onun ellerinden öpüyorum, hürmetlerimi sunuyorum, çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Başbakanımıza, Milli Eğitim Bakanımıza, milletvekilimize ve uğraşan herkese şükranlarımı, teşekkürlerimi bildiriyorum" şeklinde konuştu.

Müberra Polat ise eşine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Eşinin, ilk andan itibaren, " Recep Tayyip Erdoğan 'dan başkasının kendisini kurtaramayacağını" söylediğini anlatan Polat, "Dediği de çıktı, gerçekten de öyle" dedi.

Görev yaptığı Türkmenistan'da bir öğrenciyi dövdüğü iddiasıyla 20 Mayıs 2014'te tutuklanan ve 2 yıl hapse mahkum edilen Hacı Hamdi Hamit Polat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi üzerine, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un özel affıyla serbest bırakılmış ve Erdoğan ile 7 Kasım'da uçakla Türkiye 'ye dönmüştü.