Türkmen konteynerlerine sponsor arayışı

Türkmen konteynerlerine sponsor arayışı
Türkmen konteynerlerine sponsor arayışı
- Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar: - "Irak'a 5 bin kişinin yaşayabileceği bin konteyneri kurmaya gayret edeceğiz. Bunların nakliyesiyle ilgili çok önemli bir maliyet söz konusu. İkisi bir tıra sığıyor. Bunları karşılayacak bir sponsor arayışı içerisindeyiz" - "Bunu kendi öz kaynaklarımızdan karşılayamıyoruz. Iraklılar da maddi olarak zafiyet içerisindeler, onlar da çeşitli formüller arıyor"

MALATYA (AA) - TUBA KARAHAN - Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türkmenler için 5 bin kişilik bin konteyneri Irak'a kurma gayretinde olduklarını belirterek, "Konteynerlerin nakliyesiyle ilgili çok önemli bir maliyet söz konusu. İkisi bir tıra sığıyor. Bunları karşılayacak bir sponsor arayışı içerisindeyiz" dedi.

Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ta sığınmacı durumuna düşenlere yemek çıkarmak ve yardımda bulunmak için yetkililerle görüştüklerini, gıda yardımında bulunduklarını ve yardımları ulaştırmaya devam ettiklerini söyledi.

Kuzeyden güneye 100 bini aşkın Türkmene yönelik de Kerbela, Necef ve Bağdat üçgeninde, Basra civarında yardım faaliyetlerine başladıklarını kaydeden Akar, "Güney Irak'taki operasyonlarımız daha evvel yapılmıyordu, şimdi yapılıyor. 6 Bağdatlı bakanla oturduk, toplantı yaptık.  Türkiye 'den bin konteynerin gönderilmesiyle ilgili orada bir çalışma başlattık" diye konuştu.

Van depreminde bölgeye gönderilen konteynerlerden arta kalanları onararak yaşanabilir hale getirdiklerini anlatan Akar, bunları Irak içerisinde çeşitli yerlerdeki sığınmacılara göndermek üzere Irak yönetimiyle görüştüklerini belirtti.

Konteynerlerin nakliyesinin maliyetli olduğunu ifade eden Akar, şunları söyledi:

"Irak'a 5 bin kişinin yaşayabileceği bin konteyneri kurmaya gayret edeceğiz. Bunların nakliyesiyle ilgili çok önemli bir maliyet söz konusu. İkisi bir tıra sığıyor. Bunları karşılayacak bir sponsor arayışı içerisindeyiz. Bu nakliye işi bir hayli pahalı bir organizasyon olduğu için bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bunu kendi öz kaynaklarımızdan karşılayamıyoruz. Iraklılar da maddi olarak zafiyet içerisindeler, onlar da çeşitli formüller arıyor."

 

- " Suriye nüfusunun 12 milyonu yerinden edildi"

İnsanların yerinden yurdundan edilmesinin en büyük afetlerden biri olduğunu belirten Akar, "Yerlerinden edilmeleri, insan kaynaklı bir afet olarak çok büyük afetlerden birisidir. Depremi de seli de yer kaymasını da tsunamiyi de geride bırakan bir afettir" dedi.

Ahmet Lütfi Akar, bu afetin Suriye'de yaşandığını ifade ederek, "Suriye nüfusu 20 milyon civarında, bunun 12 milyonu göçmendir, yerinden edilmiş vaziyettedir. İnsanın biraz empati yaparak, bu konuda neticeye varması mümkün. Düşünün, bir gece sadece pijamalarınızla sizi evinizden attıklarını, hiçbir şeyinizin olmadığını ve o şekilde ortada olduğunuzu düşünün. O  zaman yerinden edilmişlerin durumunu anlarsınız. 'Türkiye bunlara neden kucak açtı?' diyenlere de en güzel cevap budur" diye konuştu.