"Uluslararası Malatya Fotokamp Projesi" başladı

"Uluslararası Malatya Fotokamp Projesi" başladı
"Uluslararası Malatya Fotokamp Projesi" başladı
- Akçadağ ilçesine bulunan Levent Vadisi'nde başlayan projeye ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf sanatçısı katılıyor

MALATYA (AA) - Malatya Fotoğraf ve Sinema Derneğince (MAFSAD) yürütülen, ulusal ve uluslararası birçok sanatçının katıldığı "Uluslararası Malatya Fotokamp Projesi" Levent Vadisi'nde başladı.

Akçadağ ilçesine bulunan Levent Vadisi'nde açılışı gerçekleştirilen programda konuşan Malatya Valisi Süleyman Kamçı, fotoğrafların gerçeğin değiştirilmiş bir yansıması olduğunu, her fotoğrafın, kendisini çeken kişinin hayata bakışı ve yorumlayışıyla ilgili izler taşıdığını söyledi.

Bir fotoğraf karesinin sanat eseri olmasının, fotoğrafçının entelektüel birikimine ve sanat donanımına bağlı olduğunu ifade eden Kamçı, "Fotoğraf sanatı herkesin baktığı bir objeden herkesin göremediği tarafı görebilmek, insanlara farklı bakış açısı sunabilmek, görülmeyeni görebilmek ilkesine dayanır. Bilgi birikimi ve ekipman bir araya geldiğinde küçücük bir objeden muhteşem sanat eseri ortaya çıkacaktır" dedi.

Danıştay Üyesi ve su altı fotoğrafçısı Bülent Kılınç, bu tür etkinliklerin tanıtım açısından önemli olduğuna vurgu yaparak, projeye destek veren kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerine teşekkür etti.

Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan ise ülkeler, şehirler ve bölgeler arasında her alanda olduğu gibi turizm alanında da yarışın sürdüğünü kaydetti.

Her ilçenin kendine ait değerleri ortaya çıkarması gerektiğini vurgulayan Kazgan, "Levent Vadisi bir yandan yer kürenin değişimini gösteren bir jeopark durumunda, diğer taraftan da burası insanoğlunun geçmişte tarih boyunca yaşamına ait izleri gösteren bir kültür mirası halinde" dedi.

Fotokamp Projesi Genel Koordinatörü Mustafa Ertekin de Levent Vadisi'nde farkındalık yaratmak amacıyla 1. Uluslararası Malatya Fotokamp Projesi'ni düzenlediklerini anlatarak, "Bu bölge aslında fotoğrafçılara, dağcılara, bisikletçilere değer katıyor. Bize katılan değer, bizim paylaşımlarımız ile toplumda da bir farkındalık yaratacağı için değer katacağı görüşündeyiz" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından, Kılınç'ın fotoğraf sergisi, Vali Kamçı ve protokol üyeleri tarafından açıldı.

Etkinliğe katılanlar 4 gün boyunca Levent Vadisi'nde kurulan kampta kalacak.