Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Malatya'da 7 sivil toplum kuruluşu, olayı protesto etti

MALATYA (AA) - Malatya'da 7 sivil toplum kuruluşu, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Emekliler Parkı'nda bir araya gelen grup, alana "seninleyiz" yazılı silah çelenk bıraktı.

Himayeye Muhtaç Yaşlı, Çocuk ve Kadın Derneği Malatya Şube Başkanı Benay Turfanda Çinkılıç, 7 sivil toplum kuruluşu adına hazırlanan açıklamayı okudu. Cinkılıç, Aslan'a yapılan hunharca saldırıyı kınadıklarını, kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve millete başsağlığı dilediklerini belirtti.

Aslan ve şiddete maruz kalan tüm kadınlar için adalet istediklerini ifade eden Çinkılıç, "Başka kadınların canı yanmasın istiyoruz. Kadın cinayetlerine daha fazla tanık olmak istemiyoruz" diye konuştu.

Şiddeti, kanun ve yasaların tek başına engelleyemediğini herkesin görmesini istediklerini ifade eden Çinkılıç, şunları söyledi:

"Örtülü-örtüsüz, zengin-yoksul, genç-yaşlı, eğitimli-eğitimsiz birçok kadının şiddete uğradığına tanığız. Bu bir insanlık ayıbıdır. Kadınların yaşam haklarının ellerinden alınmasıdır. Toplumsal travmaya yol açan bu elim olayın bir daha tekrarlanmaması için saygıya ve sevgiye dayalı adil bir toplum oluşturabilmek için kurum ve kişilerden üzerilerine düşeni ivedilikle yapmalarını bekliyoruz. Cinayetle sonuçlanan cinsel suçlar için idam cezasının uygulanmasını talep ediyoruz. Şiddet ve tacizle öne çıkmak istemiyoruz. İnsanlık dışı bu cinayeti ve kadınlarımıza uygulanan şiddeti, şiddetle kınıyor, dayanışmayla birleşiyoruz." 

Gruba, AK Parti ve MHP İl Kadın Kolları da destek verdi.