Ürün Güvenliği Haftası

Ürün Güvenliği Haftası
Ürün Güvenliği Haftası
- Malatya'da "Asansör İşleme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği" toplantısı düzenlendi

MALATYA (AA) - Malatya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce Ürün Güvenliği Haftası kapsamında "Asansör İşleme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği" toplantısı düzenlendi. 

Yeşilyurt Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Malatya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı, "Piyasa Gözetimi ve Denetim" olarak adlandırdıkları çalışma kapsamında ülke genelinde denetim faaliyetleri yaptıklarını anımsattı. 

Türkiye 'de 81 ilde 700'e yakın denetçiyle vatandaşların can ve mal güvenliği için çalıştıklarını dile getiren Gülaçtı, "Ülke genelinde bu yılın ilk 9 ayında 60 bine yakın ürün denetlendi. Bu ürünlerden 8 bin 882'si uygunsuz bulundu ve 78 ürünün piyasaya arzı yasaklandı" dedi.

Uygunsuz bulunan ürünler için 6 milyon 145 bin lira idari para cezası verildiğini aktaran Gülaçtı, Malatya'da ise yılın ilk 9 ayında bin 415 ürünün denetlendiğini 7 ürününün aykırı bulunduğunu kaydetti.

Denetlenen asansörlerden 14'ünün güvensizlik şüphesiyle teste gönderildiğini anlatan Gülaçtı, bunlardan 3 ürünle ilgili toplama kararı alındığını ve idari para cezası uygulandığını söyledi. 

- Asansör Yönetmeliği 

Yeni Asansör Yönetmeliği'nin 24 Haziran 2015'te yayınlanarak uygulamaya girdiğini anımsatan Gülaçtı, "Bu yönetmelik bir takım faydalı yenilikleri getirdi. Bundan sonra asansörlerin yıllık kontrollerini yapacak muayene kuruluşları asansörlere bir kimlik numarası verecek. Her yeni asansör piyasaya arz edilmeden önce A tipi muayena aldıktan sonra tescil edilecek" diye konuştu. 

Malatya'nın asansör karnesini de açıklayan Gülaçtı, ilde 3 bin 444 asansörün kullanımda olduğunu ve 13 ilçe belediyesi arasından sadece Yazıhan ve Doğanyol ilçelerinde asansör bulunmadığını belirtti. 

Gülaçtı, 1 Eylül 2014 ile 1 Eylül 2015 arasında muayene yapılan 2 bin 680 asansörden bin 42'sine kırmızı, 409'una sarı ve bin 229'una da yeşil etiket yapıştırıldığını kaydererek, kırmızı etiket oranının her geçen yıl giderek düştüğünü, kontrollerin ilk seviyesinde yüzde 84 olan güvensiz asansör oranının 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle yüzde 54 seviyesine indiğini vurguladı.