Vali Kamçı Kuluncak'ta incelemelerde bulundu

Vali Kamçı Kuluncak'ta incelemelerde bulundu
Vali Kamçı Kuluncak'ta incelemelerde bulundu
MALATYA (AA) - Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Kuluncak ilçesinde incelemelerde bulundu.Vali Kamçı, Kuluncak Kaymakamı Hasan Gündoğdu ve Belediye...

MALATYA (AA) - Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Kuluncak ilçesinde incelemelerde bulundu.

Vali Kamçı, Kuluncak Kaymakamı Hasan Gündoğdu ve Belediye Başkanı Mehmet Boyraz ile İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan atölyeleri gezdi.

Kamçı, Kalkınma Bakanlığının desteğiyle Malatya Valiliği ve Kuluncak Kaymakamlığının yürüttüğü Bakır İşlemeciliği Projesi hakkında bilgi aldı.

Kaymakam Gündoğdu, 50 kadının bakır işlemeciliği ve hediyelik ahşap kutu kursuna devam ettiğini söyledi.

- Chia bitkisinin deneme üretimi yapılıyor

Kamçı, Sofular Mahallesi'ndeki bir tarlaya giderek burada deneme üretimi yapılan chia bitkisi hakkında bilgi aldı.

Gündoğdu, chia tohumunun birçok vitamin, mineral, amino asit, yüksek miktarda lif ve protein barındırdığını belirterek, "Kalorisinin az, yüksek ve değerli protein içeriği, temel amino asitlerinin tamamını barındırması sebebiyle süper gıda diye adlandırılıyor" ifadesini kullandı.

Gündoğdu, "Şişmanlatmaması, buna karşılık besleyici değerinin yüksek olması, bünyesinde zengin omega 3, yüksek oranda C vitamini, kalsiyum ve potasyum bulundurması sebebiyle alternatif gıda kaynağı olarak kullanılıyor. Bu olumlu özellikleri sayesinde ilerleyen yıllarda alternatif ürün olarak üretiminin giderek arttacağı öngörülüyor" diye konuştu.