Yetkisiz mahkemeden tahliye kararı

Yetkisiz mahkemeden tahliye kararı
Yetkisiz mahkemeden tahliye kararı
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: -"Biz, sulh mahkemelerini geldiğimiz gün kaldıracağız. Özel yetkili mahkeme neyse o. Devlet Güvenlik Mahkemesi neyse, onun beteri sulh mahkemeleri. Bir hakimle her şeyin kararını verebiliyorsunuz"

MALATYA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan şüpheliler hakkında verilen ve İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğince "yok hükmünde" sayılan tahliye kararlarına ilişkin, "Biz, sulh mahkemelerini geldiğimiz gün kaldıracağız. Özel yetkili mahkeme neyse o. Devlet güvenlik mahkemesi neyse, onun beteri sulh mahkemeleri. Bir hakimle her şeyin kararını verebiliyorsunuz" dedi. 

Ağbaba, genel seçim çalışmaları kapsamında Halfettin Mahallesi muhtarlığını ziyaret ederek, muhtar Murat Ceylan ile görüştü. Ceylan, ziyaret anısına Ağbaba'ya Türk bayrağı hediye etti. 

Ağbaba, burada yaptığı açıklamada, 4 yıl boyunca hiç ayırım yapmadan CHP,  AKP ve  MHP 'ye oy veren herkesin milletvekilliğini yaptığını ve derdine koşmaya çalıştığını söyledi. Ağbaba, şimdi de hiç ayırmadan herkesten oy istediğini belirtti. 

"Paralel Yapı" soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan şüpheliler hakkında verilen ve İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğince "yok hükmünde" sayılan tahliye kararlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Ağbaba, şunları ifade etti:

"Bir savcının verdiği kararı mahkeme tanımıyor. Bizim Cumhuriyet tarihinde ilk kez böyle bir şey oluyor. Kime karşı? Şimdi 'Paralel Yapı' diye bir şey çıktı. 12-13 hatta daha fazla yıldan beri birlikte oldukları, birlikte iş tuttukları... Bakın hiç bir zaman Cumhuriyet Halk Partisi onların yarında yer almadı. Cumhuriyet Halk Partisi herkese, bütün inançlara saygılı, şu anda da saygılı. Kim kendini bir yere ait hissediyorsa başımızın üzerinde yeri var. Bu, farklı inançtan olabilir, farklı düşüncede olabilir, bizim hepsine saygımız var. 13 yıldan beri iş tutuyorsun, şimdi birden 17 Aralık ve 25 Aralıktan sonra çıkarları çatıştı."

Ağbaba, Türkiye'ye özgürlükleri ve hukuku getireceklerini belirterek, 12 Eylül döneminde Devlet Güvenlik Mahkemelerinin olduğunu ve bunların suçsuz, günahsız yere birçok sağcıyı, solcuyu cezaevine gönderdiğini bildirdi. 

Ardından oluşturulan Özel Yetkili Mahkemelerin de yanlış olduğunu söylediklerini dile getiren Ağbaba, şunları kaydetti:

"Özel Yetkili Mahkemeler yanlış derken belki burada bulunan insanlar da bize karşı çıkıyordu. Bakın Balyoz, Ergenekon, KCK, Oda TV, hatta Cüppeli Ahmet davası, Fenerbahçe davası, bunların hepsinin siyasi dava olduğunu söyledik ve Özel Yetkili Mahkemelerin siyasi mahkemeler olduğunu söyledik. Sulh Mahkemeleri, bunları kaldıracağız diyoruz. Niye? Hukuku tesis etmek için. Hukuk sadece iktidara lazım değil. Hukuk en çok muhalefete lazım, en çok çaresizlere lazım. İki günden beri bir hukuk kepazeliği yaşanıyor ve herkes izliyor. Karşındaki bugün cemaat ama yarın belki sen olacaksın, yarın ben olacağım. Her yerde hukuku savunmamız lazım. Bunu söylemeye çalışıyorum. Biz, sulh mahkemelerini geldiğimiz gün kaldıracağız. Özel yetkili mahkeme neyse o. Devlet güvenlik mahkemesi neyse, onun beteri sulh mahkemeleri. Bir hakimle her şeyin kararını verebiliyorsunuz."