Zengibar Kalesi turizme kazandırılacak

Zengibar Kalesi turizme kazandırılacak
Zengibar Kalesi turizme kazandırılacak
- Uzman bir heyet kalede incelemelerde bulundu

MALATYA (AA) - Malatya'nın Darende ilçesindeki Zengibar Kalesi'ni turizme kazandırma çalışmaları kapsamında uzman bir heyet kalede incelemelerde bulundu. 

Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç, kurul üyeleri, Malatya Müze Müdürü Tevhid Kekeç, Antropolog Hüseyin Şahin, Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser ve diğer ilgililerin katılımı ile Zengibar Kalesi ve çevresinde inceleme yapıldı.

Eser, Darende'ye yeni turizm alanları kazandırmak için çalıştıklarını söyledi.

Darende'de her yıl artan ziyaretçi ilgisine dikkat çeken Eser; "Gelişen Darende'mizde ihtiyaç duyulan yeni turizm alanlarının kazandırılması hususunda yaptığımız çalışmalarla ilgili bölgenin sit alanı olması münasebetiyle konunun uzmanlarıyla bir inceleme gezisi yaptık. Hocalarımızın fikirlerinden istifade ederek, bölgeyle ilgili yol haritamızı netleştirmiş olacağız" dedi.

İlçedeki yürütülen turizm çalışmalarıyla entegre olarak, cam asansör, macera köprüsü, seyir terası ve ilçenin tüm manzarasına hakim tepeye bir restaurant ve kafeterya yapmayı planladıklarını aktaran Eser, kaleye teleferikle çıkabilme gibi alternatifleri de hedeflediklerini sözlerine ekledi.