Zirve Yayınevi cinayetleri davasında 8 yıl geride kaldı (2)

Zirve Yayınevi cinayetleri davasında 8 yıl geride kaldı (2)
Zirve Yayınevi cinayetleri davasında 8 yıl geride kaldı (2)
- Davada yargılanan 19 sanıktan, duruşmalardaki küfürlü sözleri nedeniyle hakkında soruşturmalar açılan Varol Bülent Aral dışında tutuklu kalmadı

MALATYA (AA) - Malatya'da 8 yıl önce biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesiyle ilgili açılan davada, duruşmalardaki küfürlü sözleri nedeniyle hakkında soruşturmalar  açılan sanık Varol Bülent Aral dışında tutuklu bulunmuyor.

Davanın Malatya'da 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldüğü dönemde, ikinci iddianamenin kabulünün ardından 18 Ocak 2013'teki 56. duruşmada, Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un ''silahlı terör örgütü yöneticisi'', Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin davanın sanıklarından muvazzaf asker Adem Gedik, Levent Ercan Gelegen ve Zirve Yayınevi çalışanı Hüseyin Yelki'nin de ''örgüt üyeliği ve cinayete azmettirme'' suçundan tutuklanması kararlaştırılmıştı.

2013 yılının ilk aylarında davaya ilişkin yeni delillerin ortaya çıktığı belirtilmiş, tutuklu sanık binbaşı Haydar Yeşil'in Kırşehir'de yaşayan kayınbiraderi H.K. tarafından ev taşıma esnasında bulunan bir harddiskin "eniştesine faydalı olabileceği" düşüncesiyle Kırşehir Emniyet Müdürlüğüne teslim edildiği kaydedilmişti.

Bilirkişi incelemesi sonucunda, hardiskte, Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin haberler , bazı toplantılar ve Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından Malatya'da yapılan protesto gösterilerinin videoları, Ermeniler ile Fethullah Gülen cemaatine ilişkin bilgi, belgeler, misyonerlerin adreslerinin yer aldığı bir şemanın bulunduğu ifade edilmişti. 

Bilirkişi raporunda, farklı isimlerle oluşturulan belgelerin pek çoğunun Malatya Jandarma Alay Komutanlığında düzenlendiğinin belirtilmesi üzerine 26 klasörlük ek deliller dava dosyasına eklenmişti.

- Savcı tarafından harddiskle ilgili rapor hazırlanmıştı

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Malatya cumhuriyet savcısının delillere ilişkin raporunda, alınan beyanlar sonucunda harddiskin Haydar Yeşil'e ait olduğu ifade edilmiş, delillerde, Zirve Yayınevi'ndeki raf ve kitap sayılarına kadar pek çok bilgiye ulaşıldığı, bilgilerin Zirve Yayınevi'nde çalışan ve davanın tutuklu sanıklarından Hüseyin Yelki tarafından aktarıldığı kaydedilmişti.

Raporda, 17 Nisan 1978'de Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu'nun, evine paketle gönderilen bombanın patlaması sonucu iki torunu ve geliniyle birlikte öldürülmesinin ''darbeye zemin hazırlamak amacıyla'' yapıldığı, kamuoyunda ''Hamido cinayeti'' olarak da bilinen bu olayın, Türkiye Ulusal Stratejiler ve Hareket Dairesi'ne (TUSHAD) bağlı ''siyah kuvvetler'' ve ''beyaz kuvvetler''in görevini yapan birimler tarafından gerçekleştirildiği, devlet içine sızmış gizli oluşumun, devletin tüm imkan ve kabiliyetlerini sonuna kadar kullandığı ileri sürülmüştü. 

- Uzun tutukluluk nedeniyle tahliyeler

Kamuoyunda "özel yetkili mahkemeler" olarak bilinen ağır ceza mahkemelerinin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ardından tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi nedeniyle, 7 yıla yakın tutuklu kalan Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Cuma Özdemir, Hamit Çeker ve Salih Gürler hakkında 7 Mart 2014'te tahliye kararı verilmişti. Adli kontrol kararı ve yurtdışına çıkış yasağıyla tahliye edilen sanıklara, elektronik kelepçe takılmıştı. 

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava, ilgili kanun kapsamında 23 Haziran 2014'te Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanmıştı. 

Avukatının başvurusu üzerine 10 Haziran 2014'te Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesince emekli Orgeneral Ahmet Hurşit Tolon hakkında tahliye kararı verilmişti. 

Davanın 24 Haziran 2014'teki 94. duruşmasında tutuklu sanıklardan Abdullah Atılgan, Mehmet Çolak, Murat Göktürk ve Levent Ercan Gelegen, 21 Ocak 2015'deki 101. duruşmasında da emekli albay Mehmet Ülger, binbaşı Haydar Yeşil ile İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim görevlisi Ruhi Abat'ın tahliyesine karar verilmiş, söz konusu sanıklar, yaklaşık 4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra yurtdışı yasağı ve adli kontrol hükümleri çerçevesinde serbest kalmıştı. 

- Tek tutuklu sanık Aral

Duruşmalarda zaman zaman mahkeme heyeti ya da başkanına sinkaflı sözler ve tehditlerde bulunan sanık Varol Bülent Aral'ın ise tutukluluk hali devam ediyor. Bir süre Adana F Tipi Cezaevinden video konferans sistemiyle duruşmalara katılan Aral, mahkeme heyetine yönelik küfürlü sözleri ve tehditleri nedeniyle 98. duruşmadan beri celselere alınmıyor.

105. duruşmanın yapılacağı davada, sanıklar, esas hakkındaki savunmalarını yapıyor.

(Bitti)