1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
- Manisa'da düzenlenen kutlama programına, işçi, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri katıldı

MANİSA (AA) - Manisa'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bazı siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşları üyelerinin katılımıyla kutlandı.

Kutlama etkinliği kapsamında aralarında siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de bulunduğu grup, Öğretmen Evi önünde toplandı. Kortej eşliğinde ellerindeki döviz ve pankartlarla sloganlar atarak istasyon caddesine gelen grup, İstanbul 'da yapılan kutlamalara polis müdahalesi yapıldığı gerekçesi ile 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

 

Eylemin ardından grup, polisin oluşturduğu bariyerlerin arasından kontrolü olarak Cumhuriyet Meydanı'na alındı.

Kutalama, yerel sanatçıların konser vereceğinin anonsunun ardından olaysız bir şekilde sona erdi.  

- Soma

1 Mayıs kutlamaları kapsamında Eğitim İş Manisa Şubesi tarafından Soma'da yürüyüş düzenlendi.

Soma Öğretmenevi önünde toplanan grup, Beşyol kavşağı üzerinden ellerinde döviz ve pankartlar ile Cengiz Topel meydanına kadar yürüdü. 

Meydanda, grup adına basın açıklaması yapan Eğitim İş Manisa Şubesi Başkanı Cem Ok, yaşanan acılara ortak olmak ve dayanışma için Soma'ya geldiklerini belirterek "Gözlerimizde yaş yüreklerimiz kabarık. Bir gözyaşıdır yüreğimizden kopan, bir seldir derdini anlatamayan, bir emek mücadelesidir, bir alın teridir. Bizler bugün bir yas günün ortakları, bir yürek acısının kaderini paylaşanlar olmak istedik. Bölücü eğitim sistemine, özelleştirme ve yerelleştirilmeye karşı çıkacağız" dedi.

Basın açıklaması ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.