1 metre 35 santimetrelik acur 50 kilogramlık kabak yetiştirdi

1 metre 35 santimetrelik acur 50 kilogramlık kabak yetiştirdi
1 metre 35 santimetrelik acur 50 kilogramlık kabak yetiştirdi
- Sarıgöl'ün Emcelli Mahallesi'ndeki bir çiftçi, yıllardır nadasa bıraktığı tarlasına ektiği acur ve kabaklardan "dev" ürünler elde etti

MANİSA (AA) - Sarıgöl'ün Emcelli Mahallesi'ndeki çiftçi Ramazan Yeşil, uzun yıllar nadasa bıraktığı tarlasında 1 metre 35 santimetre uzunluğunda acur ile 50 kilogramlık kabak yetiştirdi.

Yeşil, gazetecilere yaptığı açıklamada, daha iyi verim almak için uzun süre nadasa bıraktığı tarlasına bu yıl üzüm çubukları diktiğini belirtti.

Üzüm çubuklarının arasına da acur ve kabak tohumu ektiğini anlatan Yeşil, sebzelerin meyvelerini gördüğünde hem şaşırdığını hem de sevindiğini söyledi. 

Herhangi bir gübre kullanmadığını ifade eden Yeşil, "Tohumlar mahsul vermeye başladı, acurların uzunluğu bir metre 35 santimetreyi buluyor. Kabakların ağırlığı da 30 ila 50 kilogram arasında değişiyor. Hiçbir gübre kullanmadım, tarlam uzun yıllar nadasta kalmıştı. Toprağım çok verimli, ben bunu toprağın bereketi olarak değerlendiriyorum" dedi.

Çok sayıda vatandaşın dev sebzeleri görmek için tarlaya geldiğini belirten Yeşil, "Ben de hayretler içerisindeyim, İnanın kabağı dalından koparıp kaldırmakta zorlanıyorum. Ürünleri henüz hasat etmeyi düşünmüyorum, kabağın daha ağırlaşacağına inanıyorum. Acurlar olgunlaştı onları topladım, tohumlarından, alacaklarını söyleyen komşularıma verdim" diye konuştu.


    ETİKETLER:

    Ramazan

    ,

    manisa