112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası

112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası
112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası
- Manisa'da sağlık ekipleri, vatandaşlara UMKE'nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi

MANİSA (AA) - Manisa'da, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında, 112 Acil Sağlık ekipleri ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin (UMKE) faaliyetleri tanıtıldı.

Şehzadeler ilçesi Manolya Meydanı'nda kurulan stantta 112 ve UMKE hakkında vatandaşlara bilgiler verildi, araçlar ve ekipmanları tanıtıldı. Vatandaşlara uygulamalı kalp masajı teknikleri gösterildi.

Manisa İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan, kentsel vakalarda Sağlık Bakanlığının belirlediği 10 dakikanın altında ulaşma sınırında Manisa'da 5 dakikada ulaştığını belirtti.

Ekip olarak uyum içerisinde hareket ettiklerini ifade eden Kaplan, "Kırsal vaka dediğimiz köylerde ise 30 dakikalık ulaşım süresini biz 20 dakikaya indirdik. Şu anda yaklaşık 49 adet ambulansımız ile il genelinde hizmet vermekteyiz. Acil tıp teknisyeni, paramedik ve doktorlarımızla birlikte ciddi bir organizasyonumuz var. Yaklaşık 400 acil hizmet çalışanı arkadaşlarımızla 24 saat gece gündüz demeden ciddi fedakarlık yaparak çalışıyoruz" diye konuştu.

Manisa'nın Türkiye'de komuta kontrol merkezinde yükseltilmiş helikopter pistine sahip tek il olduğunu anlatan Kaplan, şunları kaydetti:

"Bu bize çok ciddi katkılar sağlıyor. Helikopter ambulanslarla, uçak ambulanslarla, kar paletli ambulanslarla bütün vakalara 24 saat kesintisiz hizmet veriyoruz. Günde ortalama 6 bin çağrı alıyoruz, vakalara yaklaşık 260 ambulans çıkarıyoruz. Vatandaşlarımızın da gereksiz çağrılarda bulunup oradaki iş gücünü engelleyecek tavırlardan uzak durmasını istiyoruz."