130 yıllık gelinliği müzeye bağışladı

130 yıllık gelinliği müzeye bağışladı
130 yıllık gelinliği müzeye bağışladı
- Manisa'nın Demircili Belediyesi'nce kurulacak "Kent Tarihi Müzesi" için vatandaşlar, ellerindeki tarihi değeri olan eşyaları bağışlıyor - İlçede yaşayan Kerim Siper de eşine anneannesinden kalan yaklaşık 130 yıllık olduğu belirtilen gümüş işlemeli gelinliği, "Kent Tarihi Müzesi"nde sergilenmesi için Demirci Belediyesi'ne teslim etti

MANİSA (AA) - Demirci Belediyesince kurulacak Tarihi Kent Müzesi için ilçe sakinleri, evlerinde ve yerlerindeki tarihi eşyaları belediyeye bağışlıyor.

İlçe sakinlerinden Kerim Siper de belediyenin Kent Müzesi kuracağını öğrenince, evdeki sandıkta sakladığı ve yaklaşık 130 yıllık olduğu belirtilen gümüş işlemeli gelinliği, müzede sergilenmesi için Demirci Belediyesi'ne teslim etti.

Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk'a gelinliği teslim eden Siper, gelinliği karısına, kayınvalidesinin verdiğini, ona da annesinden kaldığını belirterek, müzede sergilenmesinin iyi olacağını düşündüğünü kaydetti.

Siper, şöyle konuştu:

"Gümüş gelinlik yaklaşık 130 yıl önce kayınvalidemin annesi Ayşe Ersönmez tarafından elle dikilerek hazırlanmış. Demirci'de eski yıllarda gelinlikler hep bu şekilde yapılırmış, 1970'den sonra bu alışkanlık değişmiş. Kayınvalidem Münise Ersönmez'in annesi Ayşe Ersönmez tarafından bizlere yadigar olarak kalan gelinliği yıllardır saklıyordum. Rahmetli eşim Münevver Siper bu gelinliği giyerek gelin olmuştu. O gelin olduktan sonra bu gümüş gelinliği her bir parçasını gazete ile sararak sandığa kaldırmıştık. Belediye'nin tarihi bir kent müzesi kuracağını öğrendim. Yıllardır sandıkta duran gelinliği kent müzesinde sergilenmek üzere teslim ettim."

Gelinliği teslim alan Belediye Başkanı Selami Selçuk ise ilçenin tarihi ve kültürünü yaşatmak adına Kent Müzesi kuracaklarını, vatandaşların büyük bir ilgi gösterdiğini anlattı.

Belediye'ye vatandaşlardan bir çok tarihi eşya ulaştırıldığına dikkati çeken Selçuk, "Kerim Siper'de bu nokta da örnek bir davranış sergiledi. Yaklaşık 130 yıllık olduğu belirtilen gümüş işlemeli bir gelinlik kent müzesine konulmak üzere bağışlandı. Siper'in bu eşyasını üzerine ismini yazarak müzemize koyacağız" diye konuştu.