19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
- Manisa Valisi Bektaş: - "19 Mayıs 1919, ulusumuzun, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde tüm yokluk ve yoksunluklara rağmen, makus talihini yenmek ve bağımsız yaşama kararlılığını tüm dünyaya haykırarak hayata geçirmek için çıktığı kurtuluş mücadelesinin ilk günüdür"

MANİSA (AA) - Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Mustafa Kemal Atatürk 'ün Cumhuriyeti emanet ettiği ve 19 Mayıs'ı bir bayram olarak armağan ettiği gençlere, büyük sorumluluklar ve görevlerin düştüğünü bildirdi.

Bektaş, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak şanlı Türk milletinin kurtuluş mücadelesinin ilk adımını attığını belirtti.

Bektaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"19 Mayıs 1919, ulusumuzun, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde tüm yokluk ve yoksunluklara rağmen, makus talihini yenmek ve bağımsız yaşama kararlılığını tüm dünyaya haykırarak hayata geçirmek için çıktığı Kurtuluş Mücadelesi'nin ilk günüdür. Asil milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenerek tüm mazlum uluslara örnek teşkil edecek şekilde başarıya ulaştırdığı bu mücadele sonucunda bağımsız Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş ve bugünkü güçlü Türkiye'nin temelleri atılmıştır.

Büyük Önder Atatürk'ün Cumhuriyetimizin yaşaması ve gelişmesi için 'Cumhuriyeti biz kurduk, yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz' diyerek Cumhuriyeti emanet ettiği ve 19 Mayıs'ı bir bayram olarak armağan ettiği gençlere, bu çerçevede büyük sorumluluklar ve görevler düşmektedir. Gençliğin Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, bu sorumluluğu layıkıyla yerine getireceği şüphesizdir. 

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, sonsuz minnet duyguları ve şükranla anıyor, geleceğimizin teminatı, yarınlarımızın umudu gençlerimizin de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum."