19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
- Manisa miletvekilleri Berber, Özdağ, Aydemir ve Özel, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yayımladıkları mesajlarla kutladı

MANİSA (AA) - Manisa milletvekilleri Recai Berber, Selçuk Özdağ, Uğur Aydemir ve Özgür Özel, 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, Milli Mücadele'nin  başladığı 19 Mayıs 1919 tarihinin, bağımsızlığımıza atılan ilk adım olduğuna işaret ederek, bu mücadele sonrası kurulan cumhuriyetin emanet edildiği gençlere AK Parti olarak imkan hazırlama gayreti içinde olduklarını belirtti.

Hayata geçirdikleri yatırımlarla gençlerin önünü açtıklarını ifade eden Berber, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda 13 yılda sadece Manisa'ya 502 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. Ülke genelinde 2002'de 278 bin olan lisanslı sporcu sayımız 5 milyona çıktı. Sadece Manisa'da bu sayı 13 yılda 13 kat artarak 78 bine ulaştı. Bütçemizin 69 milyar 200 milyon lirasını Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor bakanlıklarına aktarmak suretiyle gençlerimizin eğitimine ve sportif gelişimlerine katkıda bulunarak bu yöndeki kararlılığımızı ortaya koyduk. Geleceğimize yaptığımız yatırım önümüzdeki dönemde de sürecek."

Gençler başta olmak üzere tüm Türkiye'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladığını dile getiren Berber, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Mücadelesi'nin bütün kahramanlarını da rahmet ve minnetle andığını belirtti. 

-Selçuk Özdağ'ın mesajı 

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ise mesajında, Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da ekonomide, kültürde her alanda başlattığı bağımsızlık mücadelesini, bugün AK Parti'nin aşkla ve şevkle yapmaya devam ettiğini ifade etti. 

Türk tarihinde, 19 Mayıs 1919 tarihinin, çok önemli olduğuna işaret eden şunları kaydetti: 

"Bir millet ancak aydınlarıyla, askerleriyle, vatandaşıyla, çoluğu ve çocuğuyla birlikte olabilirlerse bir şeyleri başarabilirdi ve başardılar. O gün başlatılan ekonomi, kültür, demokrasi mücadelesi ve cumhuriyeti yaşatma mücadelesi bugün aynı şekilde devam ediyor."

Özdağ,  Kurtuluş Savaşı'nın henüz devam ettiği 1921 yılında yapılan ve "istiklal anayasası" olarak adlandırılabilecek anayasa dışında, Türkiye'nin sivil bir anayasaya sahip olmadığını da dile getirerek, mesajında şu görüşlere yer verdi: 

"O günden bu güne kadar hiçbir zaman siviller bir anayasa yapamadı. İlk defa inşallah 7 Haziran 2015 Genel Seçiminden sonra 'istikbal anayasasını' da biz yapacağız. Dünkü bağımsızlık mücadelesi anayasası olan istiklal anayasasıydı. Bugün istikbal anayasasını da biz inşa edeceğiz."

-Uğur Aydemir'in mesajı

AK Parti Manisa Milletvekili Adayı Uğur Aydemir de Türkiye'nin, genç ve dinamik nüfusuyla cumhuriyetin 100. yılında birçok hayalini, birçok hedefini gerçeğe dönüştürmüş şekilde, çok daha parlak başarılara imza atacağına inandığını belirtti. 

Bu süreçte, genç nesillere büyük görev ve sorumluluklar düştüğünü dile getiren Aydemir, şunları kaydetti:

"Geleceğimizin mimarı olan gençlerimiz, inanıyorum ki, Türkiye'yi eşitlik, adalet, insan hakları, demokrasi ve hukuk devleti temelinde inşa edecek, daha müreffeh bir ülke için gayret göstereceklerdir. Bu düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyor, sevgili gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yürekten kutluyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum."

-Özgür Özel'in mesajı

CHP  Manisa Milletvekili Özgür Özel ise 19 Mayıs'ın bağımsızlık, özgürlük, cumhuriyet ve demokrasi özlemiyle yanan, işgale, işgalcilere karşı boyun eğmeyen mazlum bir halkın yeniden ayağa kalkışı olduğunu belirtti.

Dünyaya örnek teşkil eden bir mücadelenin adı olan 19 Mayıs'ın ve diğer milli bayramların, son yıllarda sistematik bir şekilde belleklerden silinmeye, unutturulmaya, içi boşaltılmaya çalışıldığını ileri süren Özel, şunlarıo kaydetti: 

"Bilinmelidir ki, karşı karşıya olduğumuz tehdit ve tehlikeler her ne olursa olsun, bugüne kadar kararlılıkla, umutla ve inançla bağlı olduğumuz cumhuriyet, demokrasi ve bağımsızlık inancımızı hiç kimse yıkamayacaktır. Bugün de yurdun dört bir yanında, halkımız tek yürek olacak ve 19 Mayıs'ı anlam ve önemine yakışır bir şekilde, büyük bir coşku ile kutlayacaktır. Bu yıl da halkımız tarihine ve bayramlarına eskisinden daha büyük bir coşkuyla sahip çıkarak, milli değerlerine saldıranlara gereken cevabı verecektir."