475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali

475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali
475. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali
- Bu yıl 21-26 Nisan tarihleri arasında 475'ncisi yapılacak Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'nde bu yıl 6 ton mesir macunun saçılacağı bildirildi

MANİSA (AA) - Manisa'da bu yıl 21-26 Nisan tarihleri arasında 475'ncisi yapılacak Uluslararası Mesir Macunu Festivali'nde bu yıl 6 ton mesir macunun saçılacağı açıklandı. 

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş başkanlığındaki festival komitesi, bu yıl 475'ncisi düzenlenecek Manisa Mesir Macunu Festivali'yle ilgili Saruhan Otel'de basın toplantısı yaptı. 

Vali Bektaş,  festivalin Manisa Büyükşehir ile iki merkez ilçe belediyesinin ve Mesir Derneği'nin aktif çalışmaları, destekleriyle organize edildiğini ifade etti. 475 yıldır devam eden etkinliğe sahip kentin yöneticisi, vatandaşı olmanın bir ayrıcalık olduğunu dile getiren Bektaş, "Festivale kaynaklık eden Merkez Efendi ve Hafsa Sultan, diğer zevata da rahmetler diliyoruz. Bizim Manisa'yı, Manisa'nın geleneklerini, kültürünü, maddi manevi varlığını borçlu olduğumuz insanlar bunlar" dedi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ergün, onur konuğu ülkenin Kazakistan olacağı festivale bu yıl 12 ülke ile 7 kardeş şehrin temsilcilerinin katılacağını, 521 kişiden oluşan halk dansları ekiplerinin gösteriler sunacağını kaydetti. Festivalin Manisa'nın tanıtımı açısından önemini vurgulayan Ergün, "Tek amacımız Manisa'nın daha yaşanabilir bir şehir olması" diye konuştu.

Festival programı hakkında bilgi veren Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak ise, etkinliklerin 26 Nisan Pazar günü Geleneksel Mesir Festivali Kortej yürüyüşü ile başlayacağını, ardından Sultan Cami'de temsili olarak Hafsa Sultan'ın Merkez Efendi'ye berat vermesi ve Mesir Macunu saçım törenlerinin yapılacağını söyledi. Sudak, 21-26 Nisan tarihleri arasında Demet Akalın, Model, Sıla ve Mustafa Ceceli konserinin düzenleneceğini bildirdi. 

 

- "6 ton mesir macunu saçılacak"

Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık da festivalde daha önce 3 ton mesir macunu saçıldığını, miktarın 2013'te 4, 2014'de 5 tona çıkarıldığını hatırlatarak "İnsanlar o saçımdan bir tane mesir macunu aldığı zaman dileklerinin olacağına inanırlardı. Saçım töreni, bu geleneğin sürmesinin en önemli nedenlerindendir. Bu yıl 6 ton mesir macunu saçım yapacağız" ifadesini kullandı. 

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ile Yunusemre Belediye Başkan vekili Gürkan Koyuncu mesirin Manisa için önemine değindi.

Etkinliklerde, daha önce düzenlenen Hafsa Sultan güzellik yarışmasının bu yıl yapılmayacağı açıklandı.

475'nci Manisa Mesir Macunu Festivali, 21 Mart'ta Geleneksel Mesir macunu Karma Töreni ve Nevruz kutlamalarıyla başlamıştı.