65 yıllık kaşık ustası

65 yıllık kaşık ustası
65 yıllık kaşık ustası
- Demirci'de 65 yıllık ahşap oyma ustası Şerif Sevgi, geçimini kaşık oyarak sağlıyor

MANİSA (AA) - NURULLAH KALAY - Demircili'de yaşayan 85 yaşındaki ahşap oyma ustası Şerif Sevgi, geçimini 65 yıldır bu işten sağlıyor.

Hoşçalar Mahallesinde yaşayan Sevgi, AA muhabirine yaptığı açıklamada gençlik yıllarından bu yana çobanlık mesleğinin yanı sıra el oyması kaşık, baston, oyun kaşığı gibi ahşap malzemeler yaptığını söyledi.

Ahşap ustası Sevgi, evin alt katında kurduğu küçük atölyesinde yaptığı işlerle yıllardır geçimini bu işten sağladığını kaydetti.

Vatani görevini yerine getirdikten sonra köye geri döndüğünü ve yıllarca çobanlık yaptığını ifade eden Sevgi, "Gençlik yıllarımda çobanlıkla uğraşırken can sıkıntısından ahşap oyma işine başladım. Kendimi geliştirerek ahşap kazan kaşıkları, yemek kaşıkları ve halk oyunları için kaşıklar ve ahşap bastonlar yaptım. Bunları yaparken hiç bir şekilde makine kullanmıyorum" diye konuştu. 

Ahşap oymacılık işinin emek ve sabır gerektirdiğini vurgulayan Sevgi, bu işi yaparak 7 çocuk büyüttüğü söyledi.

Gelişen teknolojiyle birlikte ahşap kaşıkların artık sadece aksesuar veya halk oyunlarında kullanılmak üzere talep edildiğini anlatan Sevgi, geçimini halen bu işten karşıladığını dile getirdi.