7. Cumhurbaşkanı Evren'in vefatı

7. Cumhurbaşkanı Evren'in vefatı
7. Cumhurbaşkanı Evren'in vefatı
- Evren'in vefatı Alaşehirli hemşehirlileri tarafından üzüntüyle karşılandı

MANİSA (AA) - 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in vefatı memleketi Manisa'nın Alaşehir ilçesinde üzüntüyle karşılandı.

Kentin ileri yaştakileri Kenan Evren'le ilgili anılarını anlatırken, ilçede adının verildiği okul ve park ile dikilen heykeli konusundaki tartışmalar da hatırlatıldı.

Kenan Evren'in ilkokul öğretmeni Ali Galip Gökçe'nin kızı 84 yaşındaki Sevinç Uyar, vefat haberini üzüntüyle karşıladıklarını belirtti. Evren için Allah'tan rahmet dileyen Uyar, "Çocukluğumuzda, ailelerimiz sıkça birbirlerini ziyaret ederlerdi. Babam anlatırdı; Kenan Evren'in okulu için babası kendisiyle görüşmüş, tavsiye almış. Ölümünü üzüntüyle öğrendik" dedi.

Emekli öğretmen 79 yaşındaki Ahmet Baykal ise Evren'in heykelinin yapılmasıyla ilgili konuya değinerek, "Kendisi 'sağlığımda heykelimin yapılmasını istemem' diyordu. Fakat ısrarlar üzerine yapımına onay verdi. Kültürümüz gereği ölenin arkasından dualar edilir, yattığı yerde rahat uyusun" diye konuştu. 

Alaşehir Beşeylül Mahallesi Atatürk Bulvarı'na dönemin Anavatan Partisi  Belediye Başkanı İsmail Örs tarafından Kenan Evren'in heykeli yaptırılmış, ardından ilçede bir parka ve liseye adı verilmişti.