70 yıllık radyosunu müzeye bağışladı

70 yıllık radyosunu müzeye bağışladı
70 yıllık radyosunu müzeye bağışladı
MANİSA (AA) - Demirci ilçesinde yaşayan 86 yaşındaki bir vatandaş, 70 yıl önce eşine aldığı düğün hediyesi radyoyu, Demirci Belediyesi'ne...

MANİSA (AA) - Demirci ilçesinde yaşayan 86 yaşındaki bir vatandaş, 70 yıl önce eşine aldığı düğün hediyesi radyoyu, Demirci Belediyesi'ne bağışladı. 

Hacı Hamza Mahallesi'nde yaşayan Hasan Uzuner, AA muhabirine yaptığı açıklamada 1945 yılında İzmir 'in Kemeraltı Çarşısı'ndan evinin ilk eşyası olarak satın aldığı antika radyosunu belediyenin kurmayı planladığı  kent müzesine bağışlayarak gelecek nesillerin de bunu görmesi gerektiğini söyledi. 

Radyonun eşi ve kendisi için çok büyük anlam taşıdığını ifade eden Uzuner, bir dönem ilçede hiç kimsenin evinde radyo olmadığı için haber dinlemek için kıraathaneye gittiklerini kaydetti.

Radyoyu satın alma hikayesini anlatan Uzuner, ilk önce parayı dükkan sahibine teslim ettiklerini sonra ise 12 gün bekledikten sonra cihaza sahip olduklarını dile getirdi.

Uzuner, "O dönemlerde evde radyo olması çok lükstü. Evimizin ilk eşyası radyomuz oldu. 70 yıl boyunca haberleri hep bu radyodan takip ettim. Yaşımız çok ilerledi. Belediyenin ilçeye bir tarihi kent müzesi kuracağını öğrendim. Gelecek nesillerin de bu eski radyoları görmesi için eşimle beraber kent müzesine bağışlama kararı aldık" dedi.

Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk ise "Kurulacak kent müzemizde sergilenmek üzere vatandaşlarımız tarafından bağışlanan bir asrı aşan kıymetli eşyalar belediyemiz tarafından muhafaza edilmektedir. Uzuner de 70 yıllık radyosunu belediyemize bağışladı, kendisine teşekkür ediyoruz" diye konuştu. 


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  haber

  ,

  Belediye

  ,

  Antika

  ,

  radyo

  ,

  kent

  ,

  manisa