AK Parti 14'üncü kuruluş yıl dönümü

AK Parti 14'üncü kuruluş yıl dönümü
AK Parti 14'üncü kuruluş yıl dönümü
- AK Parti Manisa Milletvekili Berber: - "Türkiye hükümetsiz kalmayacağına göre Anayasa bir parlamento hükümeti öngörüyor. Bu parlamento hükümeti de her partinin yer alacağı bir hükümetin kurulması demektir. MHP eğer bunu istiyorsa istemedikleri HDP'nin, bu parlamento hükümetinde yer alacağını biliyor olmaları lazım"

MANİSA (AA) - AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, "Türkiye hükümetsiz kalmayacağına göre Anayasa bir parlamento hükümeti öngörüyor. Bu parlamento hükümeti de her partinin yer alacağı bir hükümetin kurulması demektir. MHP eğer bunu istiyorsa istemedikleri HDP'nin, bu parlamento hükümetinde yer alacağını biliyor olmaları lazım" dedi.

AK Parti Yunus Emre İlçe Teşkilatı tarafından Yunusemre Belediyesi Muradiye Sosyal Tesisleri'nde AK Parti'nin 14. kuruluş yıl dönümü ile Yunusemre İlçe Danışma Meclisi'ne katılan Berber, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

AK Parti ile CHP 'nin koalisyon görüşmelerinde bir sonuç çıkmaması konusuna değinen Berber, "İki ayrı siyasi kolun bütün alanlarda uzlaşarak hükümet kurmasının mümkün olmadığı ortadadır. Dolayısıyla uzlaşılabilecek konularda reform hükümetini kurmak üzere CHP'ye bir koalisyon teklif ettik ama onlar böyle bir koalisyona yanaşmadılar" diye konuştu.

MHP'nin koalisyonla ilgili kapıları en başından kapattığını dile getiren Berber, MHP'nin amacının başkalarını yönlendirmek olduğunu söyledi.

Vatandaşın MHP'nin ne yaptığını merak ettiğini ifade eden Berber, "Yani 'Siz siyasi parti değil misiniz? 'Sizin amacınız hükümet olmak değil mi? diye soruyor vatandaş. Bir parti 'Millet bana muhalefet görevi verdi' diyip iktidardan kaçamaz. Bunların yaptığı alenen ve resmen iktidardan kaçmaktır. Sonra da diyorlar ki 'Taşın altına vücudumuzu koyarız.' Kimse onlardan vücudunu falan istemiyor. Bu millete hizmet davasında elinizi taşın altına koymanız isteniyor" şeklinde konuştu.

- "Millet o zaman kararını verecek"

Her şeyin milletin gözü önünde olduğuna dikkat çeken Berber, "Eğer hükümet çıkmazsa anayasal bir zorunluluk olarak seçime gidilecek. Millet o zaman kararını verecek. Seçime kadar nasıl bir hükümet kurulmalı bunun tartışmaları yapılıyor. AK Parti'nin bir azınlık hükümeti ile seçime götürmesi söz konusu ama MHP buna bile destek vermeyeceklerini söylüyor" ifadelerini kullandı.

MHP'nin yanlış politika izlediğini savunan Berber, konuşmasına şöyle devam etti:

"O zaman Türkiye hükümetsiz kalmayacağına göre Anayasa bir parlamento hükümeti öngörüyor. Bu parlamento hükümeti de her partinin yer alacağı bir hükümetin kurulması demektir. MHP eğer bunu istiyorsa istemedikleri HDP'nin, bu parlamento hükümetinde yer alacağını biliyor olmaları lazım. Amaçları onun önünü açmak gibi geliyor. Bir azınlık hükümetini dahi seçim hükümeti olarak kabul etmemek HDP'nin hükümette yer almasını istemekten başka bir şey değildir. MHP'nin şu anda kafası çok karışık. Ne dediğini kimse anlamıyor."

Programa AK Parti Manisa milletvekilleri Murat Baybatur, Selçuk Özdağ da katıldı.