AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
- "Devlet olarak artık gündüz ve gece hizmet vermek üzere engelli yaşam merkezleri kuracağız"

MANİSA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, ülke genelinde kurulacak engelli yaşam merkezlerinin ailelere, engelli çocukların bakımı konusunda destek olacağını söyledi.

  Özdağ, Yunusemre ilçesinde yaklaşık 9 ay önce kas erimesi hastalığına bağlı olarak tekerlekli sandalyeye mahkum kalan 9'uncu sınıf öğrencisi Mehmet Kıran'ı (15) eğitimini sürdürdüğü Hasan Türek Anadolu Lisesi'nde ziyaret etti.

Engelli öğrenciye akülü tekerlekli sandalye hediye eden Özdağ, başarılı bir öğrenci olan Mehmet Kıran'ın öğretmen olmak istediğini, tüm engelleri aşarak hedefine ulaşabileceğine inandığını söyledi. 

Mehmet Kıran'ın evine daha yakın konumdaki Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde eğitimine devam edebilmesi için girişimde bulunacağını anlatan Özdağ,  Manisa'da devlet olanakları ve hayırseverin katkılarıyla bine yakın akülü araç dağıttıklarını belirtti.

"Manisa'da fiziksel veya ortopedik engeli olup da akülü aracı olmayan kalmadı diyebilirim" diyen Özdağ, ihtiyaç duyulması halinde yanıt vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Türkiye'de 10 milyon engelli bulunduğunu, engellileri hayata katabilmek noktasında projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Özdağ, "Eskiden aileler, engelli çocukları ve yakınlarını çok fazla dışarıya çıkartmıyorlardı. Bir noktada utanıyorlardı, çekiniyorlardı. Şimdi engelliler hayatın her safhasındalar. Okullarda, fabrikalarda, esnafın yanında çalışıyorlar hatta kendileri dükkan açıyor, iş yeri kuruyorlar" diye konuştu. 

- Yeni projeler

Engelli vatandaşların üretken hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Özdağ, bununla ilgili hükümet olarak engelli yaşam merkezleri projesini açıkladıklarını anlattı.

Özdağ, şöyle konuştu:

"Anneler bir yere gidecek, çocuğunu bırakacak yer bulamıyor. Şehir dışına çıkacak, düğüne, cenazeye, tatile gidecek, çocuğunu bırakamıyor. Onun için devlet olarak artık gündüz ve gece hizmet vermek üzere engelli yaşam merkezleri kuracağız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın emrinde olmak üzere kurulacak bu merkezler, ülke geneline yayılacak. Anneler pazara giderken, parka giderken veya daha uzak bir yere giderken çocuğunu gönül rahatlığıyla oraya bırakacak. Bunların servisleri de olacak."

Akülü engelli aracına kavuşan Mehmet Kıran'ın annesi İmren Kıran ise törende teşekkür konuşması sırasında gözyaşı döktü. 

Ziyarete Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül ile Hasan Türek Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Örnek de katıldı.