AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
- "Türkiye er ya da geç başkanlık sistemine geçecektir, er geç Anayasa'sını değiştirecek. Bu seçimde olmazsa 2019 seçiminde tek başımıza da iktidara gelirsek Anayasa'yı değiştirecek bir çoğunluğa ulaşabileceğimizi düşünüyorum"

MANİSA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, "Türkiye er ya da geç başkanlık sistemine geçecektir, er geç Anayasa'sını değiştirecek. Bu seçimde olmazsa 2019 seçiminde tek başımıza da iktidara gelirsek Anayasa'yı değiştirecek bir çoğunluğa ulaşabileceğimizi düşünüyorum" dedi.

Özdağ, Manisa'daki Afyonkarahisarlılar Derneği tarafından düzenlenen hayır yemeğinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin başkanlık sistemine geçmesinin doğru olacağını belirtti.

"Parlamantel sistemiyle ilgili Türkiye 1946 yılından bugüne kadar yönetiliyor. Zaman zaman sıkıntılarımız oldu. Bu sıkıntıları aşmanın yolu başkanlık sistemidir" diyen Özdağ, "Bunu tartışmak ve konuşmak gerekiyor. Parlamentodaki CHP, HDP ve MHP'nin de genel başkanlarının düşüncelerini net olarak söylemeleri gerekiyor. Bu noktada sayın Bahçeli sıcak bakmıyor ama Bahçeli'nin partisinin kurucu lideri rahmetli Alparslan Türkeş, 9 Işık kitabında başkanlık sistemine geçilmesinden bahsediyordu. CHP de bu noktada tavrını net olarak hayırdan yana kullanıyor" şeklinde konuştu.

- "Vaatleri yerine getireceğiz"

Parti olarak düşüncelerinin öncelikle kabineyi kurmak olduğuna dikkati çeken Özdağ, ardından 1 Kasım seçimlerinde söyledikleri vaatleri yerine getireceklerini anlattı.

Daha sonra Anayasa değişikliği için çalışmalar yapacaklarını vurgulayan Özdağ, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin en önemli konularından bir tanesi bir Anayasa yapmak olmasıdır. 2011 yılında seçilen parlamento her partiden 3'er kişi belirleyerek 12 kişi birlikte çalıştılar. 60 madde üzerinde mutabık kalmıştık. 'Gelin bu 60 maddeyi değiştirelim' dediğimizde buna da yanaşmadılar. Burada HDP, MHP ve CHP samimi değil. Özellikle CHP ve MHP'yi samimiyete davet ediyorum. Türkiye'nin bir Anayasa'ya değişikliğine ihtiyacı vardır. Madem 60 maddede anlaştık önce 60 maddeyi geçirelim. Sonra da geriye kalan yaklaşık 115 maddeyi parlamentoda partiler olarak görüşelim. 317 milletvekilimiz var ama bizim sayımız yetmiyor. O nedenle görev daha çok CHP ve MHP'ye düşüyor. İki partiyi de sorumluluk almaya davet ediyorum. Milletimiz bir sivil anayasa bekliyor. Eğer bir sivil anayasa olursa bu parlamentonun şerefi olacaktır."

- "Er ya da geç başkanlık sistemine geçilecek"

CHP ve MHP genel başkanlarına çağrıda bulunan Özdağ, şunları kaydetti:

"Türkiye er ya da geç başkanlık sistemine geçecektir, er geç Anayasa'sını değiştirecek. Bu seçimde olmazsa 2019 seçiminde tek başımıza da iktidara gelirsek Anayasa'yı değiştirecek bir çoğunluğa ulaşabileceğimizi düşünüyorum ama zaman çok kıymetli ve bu zamanı çok iyi değerlendirelim. Özellikle CHP ve MHP genel başkanları taşın altına elini sokarlarsa ipe un sermezlerse memnuniyet duyarız."

Özdağ, daha sonra alanında Türkiye birincisi olan 12 yaşındaki milli yüzücü Ferzan Özkan'ı evinde ziyaret ederek, engelli sporculara destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.