AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
- "Türkmendağı'nın düşmesi söz konusu değil. Türkmenler orada gerek IŞİD güçlerine karşı gerekse de rejim güçlerine karşı mücadelelerini sürdürüyorlar"

MANİSA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, "Türkmendağı'nın düşmesi söz konusu değil. Türkmenler orada gerek IŞİD güçlerine karşı gerekse de rejim güçlerine karşı mücadelelerini sürdürüyorlar" dedi. 

Özdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de yaşanan karışıklık nedeniyle Türkiye'nin, etnik kökenine bakmadan, ayrım yapmadan bölgeden tahliye olan herkese sahip çıkmaya çalıştığına dikkati çekti.

Türkiye'nin kapılarını açtığı sığınmacılar için bu güne kadar 7 milyar dolar harcadığına işaret eden Özdağ, nerede bir mazlum varsa ona sahip çıkmak zorunda olduklarını bildirdi. Özdağ, "Daha önce Kürtler ve Araplar gelirken bir kısım Türkmenler de gelmişti. Türkmenler bizim soydaşımız, Araplar, Kürtler dindaşımız, kültür hinterlandımızın insanlarıdır. Türkmenlerle ilgili olan olayı birileri istismar etmek istiyor. Türkiye büyük ve güçlü devlettir. Oraya her türlü yardımı yapıyor" dedi.

Özdağ, Rusya'nın DAEŞ'i bahane ederek Bayırbucak Türkmenlerinin yoğun yaşadığı Türkmendağı'nın bombalamasının, ardından da rejim güçlerinin bölgeye saldırmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtti. Özdağ, konuya ilişkin Rusya ile gerekli girişimlerin yaptığını vurgulayarak şöyle konuştu:

"Rus Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak uyarıldı. Diplomatik görüşmelerin tamamını Türkiye Cumhuriyeti devleti yaparken bir yandan da o bölgeden gelenlerle ilgileniyor. Yaklaşık bin 500 aile sınırlarımız içerisine girmiş vaziyettedir. Bir kısmı da sınırlarımız içindedir. Öyle birilerinin dediği gibi 40 bin kişilik bir göç yok. Yine öyle birilerinin dediği gibi Türkmen dağının düşmesi söz konusu değil. Türkmenler orada gerek IŞİD güçlerine karşı gerekse de rejim güçlerine karşı mücadelelerini sürdürüyorlar."

Esed rejiminin bir an önce gitmesi gerektiğini söyleyen Özdağ, Türkiye'nin söylediği projelerin doğru projeler olduğunu vurguladı.

Özdağ, Türkmenlerin bölgede mutlaka kalacağını ifade ederek, "Hür ve özgür bir Suriye oluşuncaya kadar da mücadelelerini sürdürecekler. Herkesin müsterih olsun ki gerek Başbakanımız gerek Dışişleri Bakanlığımız çok ciddi şekilde duyarlılık gösteriyorlar. Göstermeye de devam edeceğiz. İstismar yapanlara da prim verilmemesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.