AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
- "Rusya'ya diyoruz ki Suriye'de ne işin var. Suriye'den elini ayağını çek. IŞİD ile mücadele et ama Bayırbucak Türkmenlerini bombalama. Oradan Akdeniz'e uzanmak gibi bir hayal kuruyorsan, yanılıyorsun. Buna dünya da Türkiye de müsaade etmez"

MANİSA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, "Rusya'ya diyoruz ki Suriye'de ne işin var. Suriye'den elini ayağını çek. IŞİD ile mücadele et ama Bayırbucak Türkmenlerini bombalama. Oradan Akdeniz'e uzanmak gibi bir hayal kuruyorsan, yanılıyorsun. Buna dünya da Türkiye de müsaade etmez" dedi.

Selçuk Özdağ, partisinin Turgutlu ilçe teşkilatını ziyaretinde, Suriye'de Esed'in bir an önce gitmesi, İran ve Rusya'nın da Esed'e desteğini kesmesi gerektiğini belirtti.

Zalim olarak nitelendirdiği Esed olduğu sürece, otorite boşluğunun süreceğini vurgulayan Özdağ, şöyle devam etti:

"Otorite boşluğu da terör faaliyetlerini fışkırtır. Bu terör grupları kendiliğinden çıktığı gibi, başka ülkelerin ajanları tarafından da dizayn edilebiliyor. O yüzden dünya için büyük bir tehlike. Otorite olsaydı, her mezhebin, her etnik grubun temsil edildiği bir parlamento olsaydı, bugün dünya bu sıkıntıları yaşamazdı."

Özdağ, Rusya ile Türkiye arasındaki soruna da değinerek, "Ümit ediyoruz ki konuşarak, diplomasinin dilini konuşarak meselelerimizi halledelim. Rusya'ya diyoruz ki Suriye'de ne işin var. Suriye'den elini ayağını çek. IŞİD ile mücadele et ama Bayırbucak Türkmenlerini bombalama. Oradan Akdeniz'e uzanmak gibi bir hayal kuruyorsan, yanılıyorsun. Buna dünya da Türkiye de müsaade etmez. Komünist rejimden beri hep sıcak denizlere açılmak ve sıcak denizlere de 3 yerden açılmak istediler. Birincisi Kırım ve Ukrayna, ikincisi boğazlar, üçüncüsü de Suriye'nin bugünkü Lazkiye kısmı. Akdeniz'e buradan inmek istediler. Bunların böyle hayalleri vardı" diye konuştu.

Rusya'nın krizi daha fazla tırmandırmayacağı tahmininde bulunan Özdağ, "Orada mutlaka aklıselim hakim gelecek. Rusya'nın, Türkiye'ye ihtiyacı var. Türkiye'den sebze alıyorlar. Ortadoğu ülkelerine, Balkanlara, Afrika'ya açılmış olmamız, bizim elimizi rahatlatacak" dedi.

Olumsuz durumlarda bütün ülkenin tek yürek olacağını vurgulayan Özdağ, şunları söyledi:

"İçimizdeki Rusçular, İrlandalılar hariç. Onlar hiçbir zaman ay yıldızı sevmediler. Onlar orak çekice, çok büyük hasretle baktılar. 12 Eylül öncesi de böyleydi sonrası da böyleydi. Ama bizim egemenliğimiz, her şeyin üstündedir. Devletimiz olmazsa, Suriye gibi oluruz. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Böyle bir devleti alıp vesayetçilere meydan okudu. Bundan sonra da ondan aldığı bayrağı daha yükseğe çekecek bir Ahmet Davutoğlu var. Hep beraber el ele vererek, bu ülkeyi zengin yapacağız."

Selçuk Özdağ, bölücü terör örgütü PKK'yla mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, "PKK'ya, Güneydoğu'yu ve Türkiye'yi dar edeceğiz. İnsanlarımızı PKK'nın elinden kurtaracağız" ifadesini kullandı.

Özdağ, daha sonra Firdevs Gürel Özel Eğitim Uygulamalı Okulu ve İş Eğitim Merkezi'ni ziyaret  ederek, öğrencilere kuru üzüm ve top dağıttı.