AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özdağ:
- "Bizim ortalamamız mutlaka üniversite mezunu olması gerekiyor. O nedenle lisede olan gençler mutlaka üniversiteleri kazanmalılar, üniversiteli gençler ise mutlaka master yapmalı, en az bir yabancı dil öğrenmeliler. Dünyada yabancı dil bilmeden mezun olan tek millet biziz"

MANİSA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, gençlerden daha çok kitap okumalarını ve eğitimlerini önemsemelerini isteyerek, "Bizim ortalamamız mutlaka üniversite mezunu olması gerekiyor. O nedenle lisede olan gençler mutlaka üniversiteleri kazanmalılar, üniversiteli gençler ise mutlaka master yapmalı, en az bir yabancı dil öğrenmeliler. Dünyada yabancı dil bilmeden mezun olan tek millet biziz" dedi.

Özdağ, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi ile Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda Soma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kütüphanesine kitap bağışında bulunulmasına ilişkin yaptığı açıklamada, bir öğretmenin okul kütüphanesinde yeterli kitap olmadığına ilişkin kendisinden yarım istemesi üzerine girişim başlattıklarını bildirdi.

Bu kapsamda başkanı olduğu Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliğinde 500 kitap temin edilerek okul kütüphanesine bağışlandığını vurgulayan Özdağ, böyle bir hizmet içinde olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Özdağ, "Öğrencilerimiz bu kitapları okuyarak ilim, irfan sahibi olacaklar. Okuyan düşünen insanlara ihtiyacımız var. Olmaması için biz canla başla çalışıyoruz. Gençlerimiz de ellerinden kitabı eksik etmesinler" ifadesini kullandı.

Gelişmiş ülkelerdeki insanların, her alanda ve fırsatta, metro istasyonlarında, şehir içindeki ulaşımları sırasında yanlarından eksik etmedikleri kitaplarını okuduklarına dikkati çeken Özdağ, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Onlardan neyimiz eksik? Tarih, kültür, medeniyet olarak zenginliğimiz var ama bu zenginliği millet olarak kullanamıyoruz. Çünkü yeterince okumuyor, araştırmıyor, süzgeçten geçirip sentez yapmıyoruz. Biz niye Kemal Tahir'i, Peyami Safa'yı, Halit Ziya Uşaklıgil'i bilmeyiz? Biz Yahya Kemal'i, 'Süleymaniye'de Bayram Sabahı' eserini niye bilmeyiz? Onun için Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Manisa Şubesi var. Onun için AK Parti iktidarı olarak 'İlim, irfan, bilgi, ihtisas sahibi bir nesil istiyoruz' diyor ve bunun için reform niteliğinde uygulamaları hayata geçiriyoruz. Gençlerimiz ayrım yapmadan her kesimden yazarımızı okuyacaklar ama okuduklarını da daha sonra süzgeçten geçirecekler ki doğruyu bulabilsinler."

Özdağ, Türkiye'de okuma yazma bilmeyen 300 bin, ilkokul mezunu 5 milyon kişinin bulunduğunu, eğitim ortalamasının "lise mezunu" seviyesinde olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bizim ortalamamız mutlaka üniversite mezunu olması gerekiyor. O nedenle lisede olan gençler mutlaka üniversiteleri kazanmalılar, üniversiteli gençler ise mutlaka master yapmalı, en az bir yabancı dil öğrenmeliler. Dünyada yabancı dil bilmeden mezun olan tek millet biziz. Cezayir'e gidin hepsi Fransızca bilir. Mısır'a gidin hepsi İngilizce bilir. Hindistan'a gidin eğitimli olan hemen hemen herkes İngilizce bilir. Rusya'ya, Almanya'ya gidin eğitimli olan herkesin iki, üç dili vardır. Bizim yeterince yabancı dilimiz yok. Ama Fatih Sultan Mehmet 7 dil biliyordu. O nedenle mutlaka elimizden kitap eksik olmamalı ve yabancı dil bilmeliyiz."