AK Parti Manisa 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Manisa 5. Olağan İl Kongresi
AK Parti Manisa 5. Olağan İl Kongresi
-Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) -"Bütün okullarımızda bereketli, şifalı Manisa üzümlerinin dağıtılması için talimat verdik. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu kararını çıkarıyoruz. Bütün okullarda sütle, gençlerimizin, çocuklarımızın sağlıklı yetişmesi için kuru üzüm dağıtacağız. Yılda 60 bin ton kuru üzüm dağıtacağız" -"10 Ağustos'tan sonra yine hep hesap ettiler ki AK Parti içinde şu veya bu gerekçeyle farklı görüşler, ihtilaflar çıkabilir, 2015 Haziran seçimlerine zayıflamış olarak gideriz. Yanıldılar, yanılıyorlar, yanılacaklar" -"Bu topraklarda siyasi fetretin bir daha ortaya çıkmasına izin vermeyeceğiz. Bir daha ekonomik fetrete izin vermeyeceğiz. Bir daha esnaflarımızın Başbakanlık önünde yazarkasa kırdığı günlere geri dönmeyeceğiz"

MANİSA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bütün okullarımızda bereketli, şifalı Manisa üzümlerinin de dağıtılması için talimat verdik. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu kararını çıkarıyoruz. Bütün okullarda sütle, gençlerimizin, çocuklarımızın sağlıklı yetişmesi için kuru üzüm dağıtacağız. Yılda 60 bin ton kuru üzüm dağıtacağız" dedi.

Davutoğlu, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin Manisa 5. Olağan Kongresi'nde konuştu.

"Bugün İzmir'de sordum, hani cumhuriyetçilik yapıyorlar ya sözde cumhuriyetçilik. Madem Kılıçdaroğlu 'nun Cumhuriyet'e güveni, saygısı, cumhura da saygısı vardı, niye kendisi Cumhurbaşkanlığına aday olmadı? Niye cumhura gidip de bu devletin en yüce makamına kendisi talip olamadı? Olamaz, yüzü yok. Yüzü de yok cesareti de yok. Manisa'ya gelip de devlet irfanı almış olan bir geçmişi de yok" ifadelerini kullanan Davutoğlu, Cumhuriyet'e hakkını veren, gerçek cumhuriyetçi partinin, AK Parti olduğunu vurguladı. 

AK Parti'nin cumhurun kendisi olduğunu dile getiren Davutoğlu, Türkiye'nin her yerinde, onurla AK Parti bayrağını da al bayrağı da dalgalandırdıklarını söyledi.

Mersin, Osmaniye, Aydın, Muğla, Tekirdağ, Diyarbakır ve Batman'da yaptıkları kongreleri anımsatan Davutoğlu, "Her yerde aynı ruh vardı, her yerde aynı muhabbet vardı, her yerde aynı aşk, aynı sevda vardı. İşte milleti ilmik ilmik birbirine bağlayan AK Parti davası bu. Her yerde de aynı söz vardı, vahdet, birlik, tevhid. Allah milletimizin birliğini beraberliğini daim etsin. Bu millete hiçbir şekilde zeval göstermesin" diye konuştu.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"10 Ağustos'tan sonra yine hep hesap ettiler ki AK Parti içinde şu veya bu gerekçeyle farklı görüşler, ihtilaflar çıkabilir, 2015 Haziran seçimlerine zayıflamış olarak gideriz. Yanıldılar, yanılıyorlar, yanılacaklar. AK Parti'nin neferleri arasında en ufak bir ihtilaf çıkması söz konusu olamaz. Çünkü AK Parti'nin neferleri yola çıktığı zaman Manisa'nın ruhuyla yola çıkar. Bir devlet fidanından, bir devlet çınarı inşa etmek için biz yola çıktık. Çünkü bizim siyaset felsefemizde, yaklaşımımızda, ego, nefis, makam sevdası yoktur, memleket sevdası, memleket aşkı vardır. Bu aşkla yola devam edeceğiz. Bu topraklarda siyasi fetretin bir daha ortaya çıkmasına izin vermeyeceğiz. Bir daha ekonomik fetrete izin vermeyeceğiz. Bir daha esnaflarımızın Başbakanlık önünde yazarkasa kırdığı günlere geri dönmeyeceğiz."

-Üzüm üreticilerine müjde

Bu ay çok sayıda reform paketini kamuoyuyla paylaştığını anlatan Davutoğlu, kasım, aralık, ocak aylarında 25 sektörel dönüşüm programını açıkladıklarını anımsattı. 

Esnaf paketi konusunda da bilgi veren Davutoğlu, çalışan anneler ile KOBİ'lere verecekleri desteklere, konut ve tarım teşviklerine de değindi. 

Manisa ile ilgili birkaç müjdeyi paylaşmak istediğini ifade eden Davutoğlu, yaptıkları spor salonunun nisanda tamamlanacağını, miting için Manisa'ya geldiğinde salonu açmış olacaklarını kaydetti.

Tüm üzüm üreticilerine de müjde vermek istediğini dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Geçen hafta içinde Milli Eğitim Bakanımıza gerekli talimatları vermiştim. Bütün okullarımızda sütle birlikte bu bereketli, bu şifalı Manisa üzümlerinin de dağıtılması için talimat verdik. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu kararını çıkarıyoruz inşallah. Bütün okullarda sütle birlikte gençlerimizin, çocuklarımızın sağlıklı yetişmesi için kuru üzüm dağıtacağız. Yılda 60 bin ton kuru üzüm dağıtacağız."

İzmir-Manisa arasındaki Sabuncubeli Tüneli'ndeki ihale dolayısıyla ortaya çıkan gecikmeyi tamamıyla ortadan kaldıracaklarını, milli kaynaklarla, Hazine kaynaklarıyla tüneli tamamlayacaklarını ifade eden Davutoğlu, Köprübaşı'nda Döğüşören Barajı'nı da en kısa sürede yapacaklarını söyledi.

Yunusemre Belediyesinin 5 bin konutluk TOKİ ile yürüttüğü konut projesini devreye sokacaklarını anlatan Davutoğlu, ''Nasıl Manisa bize feyiz ve bereket saçıyorsa biz de Manisa'ya geldiğimizde hiç bir zaman elimiz boş gelmedik, gelmeyeceğiz. Hep Manisa'ya güzel haberlerle, güzel müjdelerle geleceğiz'' dedi.

-''Mega projelerin önemli durak noktalarından biri olacak''

Manisa'ya 12 yılda 10 milyar liralık yatırım yapıldığına dikkat çeken Davutoğlu, önümüzdeki dönemde mega projelerin önemli duraklarından birinin Manisa olacağını kaydetti.

Şehrin, İzmir-Ankara yüksek hızlı trenin ana noktalarından biri olacağına işaret eden Davutoğlu, bu şekilde Ankara ile İzmir arasının 3,5 saate, Ankara ile Manisa arasının da 3 saate kadar ineceğini bildirdi.

Davutoğlu, ''Yeni başkentimiz, Cumhuriyetimizin başkenti Ankara, şehzadeler yetiştiren Manisa'ya bağlanacak. Aynı şekilde İstanbul-İzmir otoyolu da Manisa'ya geldiğinde şehzadeler yetiştiren, Fatih Sultan Mehmet'i yetiştiren Manisa, Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği İstanbul ile otoban üzerinden bağlanacak, yine 3,5 saatlik mesafeyle İstanbul cihan payitahtı Manisa ile birleşecek'' şeklinde konuştu.

-''Allah Manisa'ya, Soma'ya bir daha böyle acı göstermesin" 

Bu sene Manisa Soma'dan gelen haberle yüreklerinin yandığını anımsatan Davutoğlu, ''Allah Manisa'ya, Soma'ya bir daha böyle acı göstermesin, ülkemizin hiç bir yerine göstermesin. Hep güzel haberlerle buluşalım, hep böyle güzel vesilelerle, demokrasi şölenleriyle buluşalım'' dedi.

Manisa'dan Haziran 2015 seçimlerinde farklı bir netice beklediklerini ifade eden Davutoğlu, salondakilere şöyle seslendi:

''Manisa inşallah Haziran 2015'te en az yüzde 55 ama yüzde 60 almaya hazır mıyız? Manisa'da Başbakan Yardımcımız '6' dedi ama 7 milletvekili almaya kararlı mıyız? İnşallah Manisa'da AK Parti kadrolarına bu kritik seçimde, 'Bir daha bu topraklarda, bu ülkede fetret yaşatmayacağız' demek için destek vermeye hazır mısınız? Şehzadelerin şehrinden Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni küresel bir devlet kılma mücadelesine destek vermeye hazır mısınız? Manisa'nın her ilçesine giderek, her köyüne, kasabasına, mahallesine giderek Manisa'da yüzde 55'ten az olmamak, inşallah yüzde 60'ı aşmak için seferber olmaya hazır mısınız? Biz de Manisa'ya hizmet etmeye, Manisa'nın ruhunu bütün dünyaya taşımaya hem hazırız hem kararlıyız.''

-Notlar

Başbakan Davutoğlu, partisinin İzmir İl Kongresi'nin ardından helikopterle geldiği Manisa'da, AK Parti 5. Olağan İl Kongresi'ne katıldı.

Davutoğlu, salonda yer kalmadığı için dışarıda bekleyen partililere hitaben kısa konuşma yaptıktan sonra, salona geçerek eşi Sare Davutoğlu ile platformdan partilileri selamladı.

Başbakan Davutoğlu'nun yaklaşık 40 dakika süren konuşması sırasında sık sık "Manisa seninle gurur duyuyor", "Dik dur eğilme bu millet seninle", "Vur vur inlesin Pensilvanya dinlesin" sloganları atıldı.

Salonda, "Ne muhalefetin iftiraları, ne paralelin oyunları, durduramaz AK kadrolarını", "Yolumuz AK, davamız Hakk, gönlümüz pektir, yiğit adam seni seviyoruz", "Evladını kaybetmiş Filistinli babanın omuzunda gözyaşı döktüğü yiğit adam, şehzadeler kenti Manisamıza hoşgeldiniz", "Osmanlı'nın torunu, Türkiye'nin gururu, ümmetin umudu, Başbakan Ahmet Davutoğlu", "Gönlün rahat başın dik olsun" yazılı pankartlar asıldı.

Kongreye, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu ile Nükhet Hotar, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile çok sayıda partili katıldı.

(Bitti)