AK Parti Manisa Milletvekili Özdağ:

AK Parti Manisa Milletvekili Özdağ:
AK Parti Manisa Milletvekili Özdağ:
- "(Soma'daki maden faciası için) Siyaset üstü olarak her yıl bu olayı anmalı ve farkındalık yaratmalıyız. Bu tür kazaların olmaması için dikkatleri bu kazaya çekmeliyiz"

MANİSA (AA) - AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasının hiçbir zaman unutturulmaması gerektiğini belirterek "Bütün Soma ve Türkiye , siyaset üstü olarak her yıl bu olayı anmalı ve farkındalık yaratmalıyız. Bu tür kazaların olmaması için dikkatleri bu kazaya çekmeliyiz" dedi.

Bayramın ilk gününü Soma'da geçiren Selçuk Özdağ, öğretmenevinde düzenlenen bayramlaşma töreninin ardından Soma Maden Şehitliğini ziyaret ederek ailelerle görüştü.

13 Mayıs 2014'te maden ocağındaki faciada 301 maden işçisinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Özdağ, bugün mağduriyetlerin giderilmesi için milletçe, devletçe ve hükümet olarak, sosyal, ekonomik ve hukuki alanda gayret sarfedildiğini belirtti.

Faciaya ilişkin yargılama sürecinin devam ettiğini anımsatan Özdağ, "301 kardeşimizi kaybetmiştik, şehit vermiştik. Bugün en azından buraya gelelim 'vefa imandır' diyerek mezarlığı ziyaret edelim, bütün ölmüşlerimize fatihalar, dualar gönderelim ve 301 kardeşimize de Fatiha okuyalım, farkındalık yaratalım. Bir kez daha o acıyı tazeleyelim ki bir daha bu tür kazalar olmasın diyerek işverenler, çalışanlar, sendikalar gerekirse devlet yetkilileri kamu sektörü daha dikkatli olsun diyerek bir kez daha bunu hatırlatmak için buradayız" diye konuştu.

- "Soma'yı yüzyıllar boyunca analım"

İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atom bombalarının atılmasının yıl dönümlerinde anıldığına işaret eden Özdağ, şunları kaydetti:

"Diyorlar ki 'bu Japonya'nın trajedisidir, ızdırabıdır, acısıdır, birlikte acıları paylaşırız ve acıları dünyaya mesaj veririz'. Bizler de Soma'da bunun geçtiğimiz mayıs ayında ilk anma törenini yaptık. Bunu yüzyıllar boyunca analım inşallah, Çünkü farkındalık yaratalım. Bir daha bu tür acılar olmasın diyerek, her türlü hukuki, yasal ve iş güvenliği tedbirini, vicdan ve akıl tedbirini alalım, bunları yapalım ve her yıl, biraz daha tekamül eden ve daha gelişmiş bir Soma oluşturalım. Bunun için zaten çalışmalar yapılıyor. Bütün Soma ve Türkiye, siyaset üstü olarak her yıl bu olayı anmalı ve farkındalık yaratmalıyız. Bu tür kazaların olmaması için dikkatleri bu kazaya çekmeliyiz."