Akhisar'daki Yahudi mezar taşları incelendi

Akhisar'daki Yahudi mezar taşları incelendi
Akhisar'daki Yahudi mezar taşları incelendi
MANİSA (AA) - Akhisar ilçesinde Reşat Bey Mezarlığı yakınlarında koruma altındaki Yahudi mezar taşları üzerinde Thyateira Kazı Heyetince bilimsel...

MANİSA (AA) - Akhisar ilçesinde Reşat Bey Mezarlığı yakınlarında koruma altındaki Yahudi mezar taşları üzerinde Thyateira Kazı Heyetince bilimsel inceleme yapıldı.

Reşat Bey Mezarlığı yakınlarındaki Yahudi Mezarlığı'ndaki mezar taşları üzerindeki yazı ve tarihler, Thyateira Kazı Heyetince yapılan bilimsel incelemeyle kayıt altına alındı. 

Heyet başkanı Prof. Dr. Engin Akdeniz , konuya ilişkin yaptığı açıklamada,  arkeolojik kazı çalışmalarının yanı sıra çevrede yer alan kültür varlıklarıyla ilgili çeşitli çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, bu kapsamda Reşat Bey Mezarlığı yakınlarındaki koruma altında bulunan Yahudi Mezarlığı'ndaki mezar taşlarını incelediklerini belirtti. 

Mezar taşlarının Dr. İnci Türkoğlu'nun gayretleriyle bu konunun uzmanlarından Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Nicholas de Lange tarafından tercüme edildiğini dile getiren Akdeniz, okunabilen en eski mezar taşının 1876, en geç tarihli mezar taşının ise 1936 yılına ait olduğunun saptandığını bildirdi.