Ankara'daki terör saldırısı

Ankara'daki terör saldırısı
Ankara'daki terör saldırısı
- Manisa Barosu Başkanı Arslan: "Vatandaşlarımız terör, saldırı nereden gelirse gelsin şiddetle karşı çıkması gerekir. Ancak bu şekilde bu terörist saldırıları yapan, organize edenlere, devletlere, kişilere karşı güçlü bir ses olduğumuzda terörün önlenmesini sağlayabiliriz"

MANİSA (AA) - Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, terör, saldırı nereden gelirse gelsin şiddetle karşı çıkılması gerektiğini belirterek, "Ancak bu şekilde terörist saldırıları yapanlara, organize edenlere, devletlere, kişilere karşı güçlü bir ses olduğumuzda terörün önlenmesini sağlayabiliriz" dedi.

Arslan, Manisa Barosu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada  Ankara 'da meydana gelen terör saldırısını yakın takipçisi olduklarını, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu başkanlığında bir heyetin Ankara'da konuya müdahil olduğunu belirtti. 

Saldırıda Manisa'dan Ankara'ya gidenlerden 4'ünün öldüğünü, yaralananların olduğunu, ölen yakınları ve yaralılarla iletişime geçtiklerini ifade eden Arslan, hukuki yardım talebi üzerine her türlü desteği vereceklerini söyledi. 

Ölümlerin herkese acı verdiğini, hangi siyasi görüşü temsil ederse etsin ortak bir acı olduğunu kaydeden Arslan, şöyle konuştu:

"Ölenlerin senden ya da benden diye ayrılması bu ülkenin bölünmesi anlamına gelir. 'Sözün bittiği yerdeyiz' diyoruz ama 'sözün yeniden başladığı noktadayız'. Vatandaşlarımız terör, saldırı nereden gelirse gelsin şiddetle karşı çıkması gerekir. Ancak bu şekilde bu terörist saldırıları yapan, organize edenlere, devletlere, kişilere karşı güçlü bir ses olduğumuzda terörün önlenmesini sağlayabiliriz. Türkiye'de her devletin kendine göre yön vermek istediği siyasi çalışmalar, terörist faaliyetler oluyor. Bu anlamda bizler birbirimizi daha çok severek birbirimize sahip çıkarak bu tür karanlık emellere ortak olmamalıyız."

Gazetecilerin "terör saldırısından zarar gören ailelerin tazminat talep edip edemeyecekleri" konusundaki sorusu üzerine Arslan, bir terör saldırısı yaşandığını dile getirerek, "Bu saldırıyı önlemesi gereken devletin güvenlik kuvvetleri. Devlet üzerine düşen görevi yerine getiremediğine göre tabi ki ailelere tazminat ödemekle yükümlüdür. Zaten bu daha önceki terörist saldırıların bir çoğunda tazminat ödemesi söz konusu olmuştur. Avrupa İnsan Hakları bildirgelerinde de bu hak doğmaktadır. Vatandaşlarımızın devletten tazminat talep etmek hakkı vardır" yanıtını verdi.