Asırlık dede yadigarı kılıcı belediyeye bağışladı

Asırlık dede yadigarı kılıcı belediyeye bağışladı
Asırlık dede yadigarı kılıcı belediyeye bağışladı
- Demirci'de bir vatandaş, dede yadigarı kılıcı, Kent Müzesinde sergilenmesi amacıyla Demirci Belediyesi'ne bağışladı

MANİSA (AA) - Demirci'de yaşayan Yüksel Demirbaş (75), dede yadigarı kılıcı, Kent  Müzesinde sergilenmesi amacıyla Demirci Belediyesi'ne hediye etti. 

Secaattin Mahallesi'nde yaşayan Demirbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesi Hüseyin Demirbaş'ın cihan harbinde düşmana karşı kullandığı 1 asırlık hilal armalı kılıcı Demirci Belediyesi'nin kurmayı planladığı Kent Müzesi'ne bağışladığını kaydetti.

Amacının gelecek nesillerinde bu eserden faydalanmasını sağlamak olduğunu belirten Demirbaş, asırlık kılıcın kendisi için büyük anlam taşıdığını vurguladı. 

Demirbaş, şöyle konuştu:

"Babam Çanakkale'de harp yapan dedemi ve o günlerin mücadelelerini anlatırdı. Cihan harbinden sonra ailesinin yanına izine gelen dedem, bu kılıcı babama emanet edip yeniden Çanakkale'ye gittiğinde şehit oluyor. Babamda bu kılıcı hatıra olarak yıllardır saklıyordu. Babamdan bana kalan bu kılıcı gözüm gibi koruyordum. Belediyenin Kent Müzesi kuracağını öğrendim. Gelecek nesillerinde bu eseri görmelerini, o yıllarda yaşanan mücadelelerin bir göstergesi olduğu için belediyeye bağışlama kararı aldım."

Asırlık kılıcı teslim alan Demirci Belediyesi  Başkan Yardımcısı Mustafa Ünlü ise "Kurulacak olan kent müzemizde bağışta bulunan her vatandaşımızın eşyalarına isimleri yazılarak ölümsüzleştirilecek" diye konuştu.