Bal üretiminde düşüş beklentisi

Bal üretiminde düşüş beklentisi
Bal üretiminde düşüş beklentisi
- Manisa Arıcılar Birliği Başkanı Turgut: - "Bu sezon hava muhalefeti nedeniyle kovanlarındaki üretim bir ay geç başladı, bu da bal üretimini düşürecektir"

MANİSA (AA) - Manisa Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Turgut, bu sezon   hava muhalefeti nedeniyle kovanlarındaki üretimin bir ay geç başladığını, bunun bal üretimini düşüreceğini bildirdi.

Turgut, gazetecilere yaptığı açıklamada, aşırı yağış, kar , don ve soğuktan dolayı Manisa'nın bazı bölgelerinde kovanlarda yüzde 50 arı telefi gerçekleştiğini, il genelinde bu oranın yüzde 30 seviyesinde olduğunu kaydetti.

Manisa'da sadece hava şartlarından değil ilaçlamalardan dolayı arı teleflerinin meydana geldiğini belirten Turgut, şöyle konuştu:

"Belediyelerimizin yaptıkları ilaçlamaları geç saatlerde yapılmasını istiyoruz. Çünkü o ilaçlamalardan da arı ölümleri meydana gelmektedir. Bu sezon hava muhalefeti nedeniyle kovanlardaki üretim 1 ay geç başladı, bu da bal üretimini düşürecektir. Bundan sonra ne olacağını bilemeyiz hava durumuna göre yorum yapabiliriz."


  ETİKETLER:

  yorum

  ,

  Hava

  ,

  sezon

  ,

  kar

  ,

  manisa