Balkız'dan "aday gösterilmemesine" tepki

Balkız'dan "aday gösterilmemesine" tepki
Balkız'dan "aday gösterilmemesine" tepki
- "(MHP yöneticilerine) Beni çağırıyorsunuz, Manisa Baro Başkanlığını bıraktırıyorsunuz, 'sol' görüşlü bir başkana teslim ediyorsunuz. Sonra hiçbir şey demeden aday göstermiyorsunuz. Bu etik değildir" - "Haziran seçimleri sonrası MHP'nin kırmızı çizgilerini koruması kaydıyla koalisyonda yer almasını savundum. Partiler iktidar için var, muhalefet hedefiyle siyaset yapılmaz"

MANİSA (AA) - Milliyetçi Hareket Partisi  ( MHP ) 25. dönem Manisa milletvekili ve Manisa Barosu eski Başkanı Zeynel Balkız, 1 Kasım seçimleri için aday listesine alınmamasına tepki gösterdi.

Balkız, bürosunda düzenlediği basın toplantısında, 7 Haziran seçiminde MHP'den 25. dönem Manisa milletvekili seçilerek TBMM'de görev aldığını, 1 Kasım'da yapılacak erken seçimlerde ise aday listesinde alınmadığını hatırlattı. 

Erken seçim kararının ardından partilerinden "milletvekillerinin yerlerini muhafaza edeceği" yönünde açıklama yapıldığını, görüştüğü genel başkan yardımcılarının da kendine bu yönde ifadelerinin olduğunu belirten Balkız, bu nedenle kulis ve çalışma içinde olmadığını YSK'ya verilen aday listelerinde adının yer almadığını görünce şaşırdığını bildirdi. 

Yeniden aday olmamasına tepki gösteren Balkız, "Beni çağırıyorsunuz, Manisa Baro Başkanlığını bıraktırıyorsunuz, 'sol' görüşlü bir başkana teslim ediyorsunuz. Sonra hiçbir şey demeden aday göstermiyorsunuz. Bu etik değildir. Türk milliyetçilerine soruyorum, 2 dönem zor şartlar altında kazandığımız Manisa Barosu başkanlığından beni istifa ettirdikten sonra, baro başkanlığını sosyal demokratlara kaybetmenin sorumluluğu kimdedir? Bunun hesabını kim verecektir? Hangi milliyetçilik anlayışıyla uyum gösterir?" diye konuştu.

- "Muhalefet hedefiyle siyaset yapılmaz"

MHP'nin siyasi mücadelesinde, seçimlerde yüzde 17 bandında takılıp kaldığını savunan Balkız, "Balık akvaryumda büyümez. Balıklar denizde büyür. Ve büyük balıklarda okyanuslarda yaşarlar. Haziran seçimleri sonrası MHP'nin kırmızı çizgilerini koruması kaydıyla koalisyonda yer almasını savundum. Partiler iktidar için var, muhalefet hedefiyle siyaset yapılmaz" ifadesini kullandı.

Aday listelerinin açıklanması sonrası diğer partilerin grup başkanvekillerinin kendisini arayıp düşüncelerini aktardığını, partisinden ise kimse tarafından aramadığını aktaran Balkız, "Taban için çalışmadı. Paralel yapı için çalıştı. Onun için listeye giremedi" gibi ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Balkız, "Manisa küçük bir yer. Kime sorarsanız 'Zeynel bey paralelci değil' der. Ben insan hakları doğrultusunda hareket ediyorum. Fetullah Gülen Hoca Efendi ve bir takım kişiler hakkında iddianame hazırlandığı söyleniyor. Buna sözüm yok. Çünkü savcıların incelediği ve iddianame haline getirdiği olay var. Ben böyle bir olayda şunu söylemek istiyorum. Bu konuda hukukun işlemesini bekleriz" dedi.

Balkız, partiye kırgın olup olmadığı sorusuna, "O kelimeyi kullanmak istemem. Ama ben okyanuslardan yüzerek geliyorum, derelerde boğulmam" yanıtını verdi.