Başbakan Yardımcısı Arınç:

Başbakan Yardımcısı Arınç:
Başbakan Yardımcısı Arınç:
- "Yarın Genel Başkanımız partileri ziyaret edecek. Sonra ortak noktalarda buluşacağımız bir parti ile koalisyon hükümeti kurup yolumuza devam edeceğiz. Endişeniz olmasın, Türkiye'yi hükümetsiz, sahipsiz bırakmayız" -"Daha bir ay önce bir karar verdiniz. Bu kararı yok saymak mümkün değil. Siz bize 'bir partiyle, iki partiyle hükümet kurun' dediniz. Biz bunun için çalışacağız"

MANİSA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yarın koalisyon görüşmelerine başlayacağını anımsatarak, "Sonra ortak noktalarda buluşacağımız bir parti ile koalisyon hükümeti kurup yolumuza devam edeceğiz. Endişeniz olmasın,  Türkiye 'yi hükümetsiz, sahipsiz bırakmayız" dedi.

Arınç, Yunusemre Belediyesi tarafından Yeni Mahalle'de verilen iftarda yaptığı konuşmada, Kadir Gecesi'nin önemine işaret ederek   vatandaşların yaklaşan ramazan bayramını kutladı.

Belediye Başkanı Mehmet Çerçi'nin 2 dönem milletvekilliği yaptığını hatırlatan Arınç, çalışmalarından dolayı tebrik etti. 

Seçimde en fazla milletvekili çıkaran parti olduklarına dikkati çeken Arınç, şöyle devam etti: 

"Bu seçimde de her zaman olduğu gibi 'AK Parti tek parti, tek başına iktidar olacak' diye düşündük ama olmadı. En büyük parti olduk, en çok milletvekiline sahip olduk. Şimdi tek başımıza hükümet kuramıyoruz ama koalisyon hükümeti kuracağız. Yarın Genel Başkanımız partileri ziyaret edecek. Sonra ortak noktalarda buluşacağımız bir parti ile koalisyon hükümeti kurup yolumuza devam edeceğiz. Endişeniz olmasın, Türkiye'yi hükümetsiz, sahipsiz bırakmayız. Türkiye'nin içerde ve dışarıda bütün sorunlarını nasıl 12-13 yıldır çözmüşsek bundan sonra hiç kimsenin endişesi olmasın." 

-"Halka küsmedik"

Toplam milletvekili sayısı AK Parti'ninki kadar olan 3 partiyi bir araya getirmenin mümkün olmadığını vurgulayan Arınç, şunları kaydetti:

"Bizimle hükümet kurmaları umarız ki mümkün olur ancak bir de sırtlarını döner ve 'biz hükümet olmuyoruz' derlerse bundan sonrası seçimdir, hepiniz çok iyi biliyorsunuz. O zaman çok iyi kararlar verecek ve ülkemizdeki tek başına iktidarın sağladığı başarıları tekrar seçim sandığında göstereceğiz ama şu anda siz daha bir ay önce bir karar verdiniz. Bu kararı yok saymak mümkün değil. Siz bize 'bir partiyle, iki partiyle hükümet kurun' dediniz. Biz bunun için çalışacağız. Kendimiz için bir şey istemiyoruz. Memleket için çalışıyoruz, memleketin başarılı olması için gayret ediyoruz. Hanımlarımızın, gençlerimizin mutlu yaşaması için çalışıyoruz. Tek başımıza iktidar olamadık diye size küsmüyoruz. Sizin verdiğiniz kararı başımızın üstünde taşıyoruz. Hükümet kurmak için en azından bir partiye daha ihtiyaç var. Onlar da aynı mesuliyeti duyarsa, onlar da 'tamam ben de sizinle birlikte hizmet etmeye varım' derse Allah'ın izniyle durmak yol yola devam, yolumuza devam edeceğiz."

Türkiye'nin çevresindeki ülkelerin tümünde kan ve gözyaşı olduğunu, feryatlara kulak kapatılamayacağını belirten Arınç, "Herkes kurtuluş yeri olarak Türkiye'yi görürken, bizim içimizde birtakım hainler de Türkiye'yi o ülkelere çevirmek niyetinde olabilir. Sayıları çok azdır. Allah onları ıslah etsin, onlara fırsat vermesin. Türkiye'yi de karanlık ülkelere götürmek isteyenlerin ellerini ovuşturduğu günleri hiçbir zaman görmeyelim inşallah. Güçlü bir hükümet kuralım, yolumuza devam edelim. Ortada hiçbir iş bırakmayalım ki herhangi bir telaşa hiç kimse kapılmasın" dedi. 

İki gündür Manisa'da bulunduğunu ifade eden Arınç, "Yarın inşallah Ankara 'ya döneceğiz. İşi sıkı tutalım da şu hükümeti bir an evvel kuralım diye nöbete yatacağız inşallah Allah'ın izniyle" diye konuştu.

-Meslek edindirme kursu açılışı

Arınç, iftarın ardından Yenimahalle Meslek Edindirme Kursu ve Hanımlar Lokali'ni açtı.

Bu tür çalışmaların pek çok belediyede yapıldığını ve faydalı olduğunu dile getiren Arınç, Ankara Altındağ Belediyesinin çalışmalarını örnek gösterdi.

Manisa'daki doğalgaz ve TOKİ yatırımlarına dikkati çeken Arınç, "İnşallah yeni bir Manisa'nın olacağı güzel bir alanda hazırlıklar yapıldı gibi. TOKİ'yle bütün işler bitirildi. Biz 3 tane TOKİ hamlesi yaptık. En son Nurlupınar Mahallesi'ndeki de bitmişti. Zannediyorum 2 bin daireden biraz daha üst bir konut yapmıştık. İnşallah o TOKİ hamlesi bitti. Şimdi Yunusemre'nin bütün bunların üstünde 5 bin 500 konutluk bir hamlesi var" dedi.