Başbakan Yardımcısı Arınç, Manisa'da

Başbakan Yardımcısı Arınç, Manisa'da
Başbakan Yardımcısı Arınç, Manisa'da
- Arınç, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak Kur'an-ı Kerim öğretimi ve hafızlık eğitimi verilen Hilaliye Eğitim Vakfı'nın "40. hafızlık merasimi" ile vakıf tarafından yaptırılan Hilaliye Külliyesi bünyesindeki Şahinhoca Camisi'nin ibadete açılışına katıldı - Başbakan Yardımcısı Arınç: - "(Mursi hakkındaki idam kararı) Rabbim ona, onun arkadaşlarına yardım etsin. Firavunlara, zalimlere Rabbim fırsat vermesin, onları Kahhar ismiyle kahreylesin" - "İslam'ı kaynağından en güzel şekliyle en arı, en duru şekliyle öğretmek Türkiye'de var. Türkiye bunu yapmasaydı, IŞİD'lere, El-Kaide'lere, El-Nusra'lara döner, onların yolundan giden yüzlerce, binlerce insan olur ve cinayet şebekesine dönüşürlerdi"

MANİSA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesine ilişkin, "Rabbim ona, onun arkadaşlarına yardım etsin. Firavunlara, zalimlere Rabbim fırsat vermesin, onları Kahhar ismiyle kahreylesin" dedi. 

Manisa'nın Akhisar ilçesinde Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak Kur'an-ı Kerim öğretimi ve hafızlık eğitimi verilen Hilaliye Eğitim Vakfı'nın 40. hafızlık merasimi ile vakıf tarafından yaptırılan Hilaliye Külliyesi bünyesindeki Şahinhoca Camisi'nin ibadete açılışı Başbakan Yardımcısı Arınç'ın katılımıyla yapıldı. 

Arınç, ibadete açılan Şahinhoca Camisi'nde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 1979 yılında Şahin Yılmaz tarafından birkaç arkadaşıyla kurulan Hilaliye Eğitim Vakfı'nın, kurulduğu günden bu yana hizmetlerini büyüterek devam ettirdiğini ve 3 binden fazla hafız yetiştirdiğini söyledi. 

-Genç hafızları göz yaşlarıyla tebrik etti

Bugünkü törenle de 52'si erkek 85 genç hafızın mezun olduklarını belirten Arınç, genç hafızları yeni hıfza başlayan çocukları şu sözlerle tebrik etti: 

"Çok güzel bir iş yaptılar, başlarına nurdan bir taç giydiler. Onların anneleri, babaları, kardeşleri, akrabaları mutlaka aramızdadır, en azından uydudan yayın yapan televizyonlar aracılığıyla sadece Türkiye değil, bütün dünya da onları izlemektedir. Hafızlıklarını bitiren ve hıfzlarına yeni başlayan bu genç kardeşlerimi alınlarından öpüyorum, tebrik ediyorum. Allah onlardan razı olsun."

Genç hafızlarını tebrik ettiği sözlerini gözyaşlarıyla tamamlayan Arınç, 2 yıl önce temelini attıkları Hilaliye Külliyesi'nin cami bölümünün bitirilerek ibadete açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Arınç, külliyenin tümüyle bitirilebilmesi için önemli miktarda maddi kaynağa ihtiyaç olduğuna işaret ederek, hayırseverleri destek vermeye çağırdı. 

-Mursi hakkında verilen idam kararı 

Başbakan Yardımcısı Arınç, tören öncesi verilen vaazda Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesine değinildiğini hatırlatarak, "Rabbim ona, onun arkadaşlarına yardım etsin. Firavunlara, zalimlere Rabbim fırsat vermesin, onları Kahhar ismiyle kahreylesin" dedi. 

Mursi'den yola çıkarak İslam aleminin içinde bulunduğu sıkıntıları, dertleri ve birbirine düşme hallerini görmenin kendilerini üzdüğünü ifade eden Arınç, şöyle devam etti: 

"Suriye'ye bakın. Irak'a, Yemen'e bakın. Ortadoğu coğrafyası, Uzakdoğu Asya'ya gidin. Myanmar'da Müslümanların yaşadıkları, Arakan Müslümanları... Pakistan'a gelin, Afganistan'a bakın. Bangledeş'i görün. Hep üzüntü verici şeyler. Bunlar Müslümanlar ve kendi aralarında kavgalılar. İslam'dan uzak, Kur'an'dan uzak ve İslami ilimlerin ibadet ve ilmihal bilgilerini yaşamayan insanların içine düştükleri felaketlere bakın. Bediüzzaman Hazretleri, Müslümanların bu haline baktıktan sonra, üç sebeple bu sıkıntıları özetlemiştir; cehalet, zaruret ve ihtilaf. Bunlara karşı da 'sanat, marifet ve ittifakla başarılı olabiliriz ancak' demiştir. İslam alemindeki cehalet, İslam alemindeki yoksulluk, fakirlik ve kavgalarla çatışmalar, bugün bütün dünyada, Müslüman olmayanları belki sevindiriyor ama Müslümanları üzüyor ve perişan ediyor."

-"Türkiye bir huzur adası" 

Arınç, İslam aleminin içinde bulunduğu kargaşa içinde Türkiye'nin bir "huzur adası" konumunda bulunduğunu, bunu da İslam'ı en iyi şekilde kaynağından öğrenmeye ve yaşamaya borçlu olduğunu bildirdi.

Hükümette, Karma Ekonomik Kurul çalışmaları kapsamında aralarında Müslüman Yemen ve Malezya'nın da bulunduğu 5 ülkeden sorumlu olduğunu, Yemen'e en son gittiğinde bu ülke yetkililerinin kendisine "Niçin biz Türkiye gibi değiliz, nasıl Türkiye gibi olabiliriz, içimizdeki ihtilaflar biter. Biz de Müslüman bir ülkeyiz, bu fakirliği yoksulluğu, bu şuursuzluğu, bu bilinçsizliği nasıl aşabiliriz, hangi eğitim yollarını tavsiye edersiniz" diye sorduklarını anlatan Arınç, şunları kaydetti: 

"Bunları yapmalarına imkan kalmadı. Yemen'i perişan ettiler. Yemen, bir iç savaş yaşıyor, başkalarının işgalinde. Biz o ülkelere bakarak, kendi ülkemizde yaşamaktan iftihar ediyoruz, hamd ediyoruz ama sorumluluğumuz bununla sınırlı değil. Biz bütün Müslümanları bir ümmet olarak görüyor, onların sorunlarına çare aramaya çalışıyoruz ve burada yetişen bütün çocuklarımız, hafızlarımız, bütün dünya için örnektir. Şahin Hocaefendi'nin bundan 35 yıl önce kurduğu, birkaç kişiyle yola çıktığı vakıfların, eğitim kurumlarının faaliyetleri de bütün İslam alemine örnektir. İslam'ı kaynağından en güzel şekliyle en arı, en duru şekliyle öğretmek Türkiye'de var. Türkiye bunu yapmasaydı, IŞİD'lere, El-Kaide'lere, El-Nusra'lara döner, onların yolundan giden yüzlerce, binlerce insan olur ve cinayet şebekesine dönüşürlerdi. Ama Allah'ı da Peygamberimizi de onun yolundan gidenleri de Ehli Beyt yolunu da iyi bilenlerdeniz. Bize iyi öğrettiler. Allah bugüne kadar İslam hizmetinde tebliğ, irşat görevini layıkıyla yapan bütün hoca efendilerden, bütün sorumlu büyüklerimizden razı olsun. Bunların en büyük örneği de bu topluluğun içindedir." 

Törende, hafızlık eğitimlerini tamamlayan 52 erkek öğrenci, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin ve cemaat huzurunda Kur'an-ı Kerim okudu.