Başbakan Yardımcısı Arınç Manisa'da iftara katıldı

Başbakan Yardımcısı Arınç Manisa'da iftara katıldı
Başbakan Yardımcısı Arınç Manisa'da iftara katıldı
- Arınç: (1) - "Süreç başlamıştır, 45 gün içinde hükümet kurulamadığı takdirde elbette seçimlere gidilir ancak Türkiye'nin şartları içinde bir hükümet kurulacağına ve bu hükümetin mutlaka dinamosunun, ana gücünün AK Parti olacağına yürekten inanıyorum" - "HDP'ye oylarıyla destek olup barajı aşırma konusunda büyük gayret gösteren insanların bu durum karşısında başlarını elleri arasına alıp iyice bir düşünmesi lazım" - "Milliyetçi Hareket Partisi, sen Türk milliyetçisiydin öyle mi? Çözüm süreci itibarıyla da bize söylemedik laf bırakmadın. Ne vatan hainliğimiz kaldı, ne bölücülüğümüz kaldı. Peki Türk milliyetçisiydin de niye ancak Kürt milliyetçisi kadar milletvekili çıkarabildin? Senin haberin var mı, sen 80 milletvekili çıkardın, HDP de 80 milletvekili çıkardı" - "Bu ülkede bu ayrışmanın sonu nereye gidecek, ne kazandın? Hükümet ortağı mı oldun, iktidar ortağı mı oldun, hayır. Hayır, olmaya da niyeti de yok"

MANİSA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümet kurulması çalışmalarına ilişkin, "Süreç başlamıştır, 45 gün içinde hükümet kurulamadığı takdirde, elbette seçimlere gidilir ancak Türkiye'nin şartları içinde bir hükümet kurulacağına ve bu hükümetin mutlaka dinamosunun, ana gücünün AK Parti olacağına yürekten inanıyorum" dedi.  

Arınç, AK Parti Manisa İl Başkanlığı'nın Tevfik Lav Spor Tesislerinde düzenlediği iftarda yaptığı konuşmada, ramazan ayının güzellikler ayı olduğunu ifade ederek, partililerin ramazanını ve yaklaşan Kadir Gecesi'ni kutladı.

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde geçen hafta meydana gelen trafik kazasında 15 tarım işçisi hemşehrilerini yitirdiklerini hatırlatan Arınç, kazada yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabır diledi. 

Arınç, 7 Haziran seçimlerinin geride kaldığını ve bu seçimden AK Parti Manisa il teşkilatının dört milletvekilini parlamentoya göndererek başarıyla çıktığını belirtti. Gönüllerinden geçenin beş milletvekili olduğunu ve bu anlamda beşinci sıra adayları Şule Tunalı'nın da meclise gitmesini çok arzu ettiklerini ancak bunun olmadığını dile getiren Arınç, yapılacak ilk seçimin böyle hayırlı bir kazanca vesile olmasını diledi.

- "Hükümet kurulacağına inanıyorum"

Arınç, gelinen noktada "neden hükümet kurulmuyor" diyenler ve bu noktada kendilerini suçlu göstermeye çalışanlar olduğunu ifade ederek, "Bunların Anayasa'yı filan bildikleri yok. Eğer biliyorlarsa hatırlamak istemiyorlar" dedi.

Anayasa'ya göre seçimler 7 Haziran'da yapılmış olsa da kesin sonuçlar ilan edilmeden parlamentonun toplanamadığını, Başkanlık Divanı oluşmadan hükümet kurmak için görevlendirme yapılamadığını, bu sürecin de yeni tamamlandığını aktaran Arınç, şunları kaydetti: 

"Bu gecikme bizden sorulacak bir iş, eleştirilecek bir iş değildir. Sayın Cumhurbaşkanımız Anayasa'nın 116. maddesindeki hükmü hatırlatmış ve 'Başkanlık Divanı kurulduktan sonra görevi vereceğim' demiştir ve nitekim de perşembe günü Başbakanımız, Genel Başkanımız'a bu görev tevdi edilmiştir. Başbakanımızın, Genel Başkanımızın hükümet kurması konusunda başarılı olacağına da yürekten inanıyoruz. Süreç başlamıştır, 45 gün içinde hükümet kurulamadığı takdirde elbette seçimlere gidilir ancak Türkiye'nin şartları içinde bir hükümet kurulacağına ve bu hükümetin mutlaka dinamosunun, ana gücünün AK Parti olacağına yürekten inanıyorum."

- "AK parti'ye iktidar olmak yakışır" 

Arınç, AK Parti'nin 2002 seçimleri ile Türkiye siyaset tarihinde koalisyonlar dönemini kapatmış bir parti olduğunu ancak bu seçimde milletin farklı bir mesaj verdiğini belirterek, şunları söyledi: 

"Bu sonuçları da yorumlayabiliriz, analizini yapabiliriz. Elbete bunları daha seçim akşamından itibaren Sayın (Mustafa) Elitaş, Sayın Başbakanımız, arkadaşlarımız, balkona çıkıp da 'hadi bakalım şimdi yeniden bismillah diyoruz' değimiz andan itibaren ölçüyoruz, konuşuyoruz, anlaşıyoruz. Birbirimize, 'nerede ne olmuştur' diye fikirlerimizi söylüyoruz. Biz bu işin neden böyle olduğunu anladık, siz de anlamışsınızdır. Artık bize düşen bunu gereğini yapmak ve ilk seçimde ne zaman olacaksa yine tek başımıza iktidar olmaktır. AK Parti'ye iktidar olmak yakışır, koalisyon ortağı olmak değil. Dolayısıyla önümüzdeki seçimlere kadar elimizden geleni yapacağız, eksiklerimizi gidereceğiz, yanlışlarımızı, hatalarımızı telafi edeceğiz, daha sıkı birbirimize dayanacağız ve inşallah Manisa başta olmak üzere bütün illerden en çok milletvekilliklerini alacağız ve Allah'ın izniyle yeni bir döneme, yeni bir dönemin iktidarına hep birlikte koşacağız."  

- "HDP projesi başarılı olmuştur"

AK Parti'nin seçimlerden 81 ilin 76'sından ve neredeyse diğer üç partinin sandalye sayısına eş milletvekili çıkararak başarıyla çıktığını vurgulayan Arınç, seçimde AK Parti'nin HDP ile aşağı çekilmeye çalışıldığını ve bu projede de başarılı olunduğunu söyledi. 

Arınç, HDP'nin AK Parti'yi aşağı çekmek için sıkı sıkıya sarılınan ve içeriden dışarıdan destek gören bu projeyle 80 milletvekiline ulaştığını ancak belli sebeplerle bu partiye oy vermiş olanların ellerini başlarına alıp düşünmeleri gerektiğini dile getirdi. Arınç, şunları kaydetti: 

"Tek sözleri 'seni başkan yaptırmayacağız'. Peki, anladık, ikinci sözün ne, yok. Üçüncü sözün ne, yok. Tek amaçları buydu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'ı hedef almışlardı. Onun hedefinde diğer partilerle birleşmişlerdi. AK Parti ve Sayın Erdoğan nefreti, onları barajı aşacak pek çok desteğe de sahip kılmıştı. İyi, seçim bitti, siz neredesiniz şimdi? Sen hükümet mi kuracaksın, hayır. Tek başına iktidar mı oldun, hayır. Peki hükümet ortağı olma ihtimalin var mı, hayır. Böyle bir iddiası da yok. Kandil önüne set çekti. Kandil diyor ki, 'sen hiçbir hükümete giremezsin, sen bu sitemin içinde olamazsın, sen bana bağlısın' diyor. HDP'ye oylarıyla destek olup barajı aşırma konusunda büyük gayret gösteren insanların bu durum karşısında başlarına elleri arasına alıp iyice bir düşünmesi lazım." 

-"Hani sen Türk milliyetçisiydin" 

Arınç, elde ettikleri seçim sonucu ve seçim sonrasındaki tutumları nedeniyle MHP ve CHP 'yi de eleştirdi. Arınç, şunları söyledi: 

"Milliyetçi Hareket Partisi, sen Türk milliyetçisiydin öyle mi? Çözüm süreci itibarıyla da bize söylemedik laf bırakmadın. Ne vatan hainliğimiz kaldı, ne bölücülüğümüz kaldı. Peki Türk milliyetçisiydin de niye ancak Kürt milliyetçisi kadar milletvekili çıkarabildin? Senin haberin var mı, sen 80 milletvekili çıkardın, HDP de 80 milletvekili çıkardı. O zaman bu ülkede bu ayrışmanın sonu nereye gidecek, ne kazandın? Hükümet ortağı mı oldun, iktidar ortağı mı oldun, hayır. Hayır, olmaya da niyeti de yok. 'Ben yan gelip yatacağım, keyfime bakacağım, muhalefette kalacağım'. Peki bu millet nasıl yönetilecek, bu insanlar nasıl maaşlarını alacaklar, nasıl yatırımlar yapılacak. Çevresindeki bu ateş çemberinden Türkiye, nasıl bir vaha gibi, bir yeşil ve huzur adası gibi kendini kurtarabilecek. 'Onlar zor işler, muhalefette kalacağım'. Peki. 

Ana muhalefet yüzde 25'i zor buldu, artıra artıra. Milletvekili sayısı azaldı. Sen ana muhalefet partisi oldun. Peki iktidar mı oldun, hayır. İktidar ortağı mısın, hayır. Bir gerçekle karşı karşıyayız. Bunlar seçimden önce de iktidar olamayacaklarını çok iyi biliyorlardı ama bir şey için çalıştılar, AK Parti iktidarını yıkmak için."

(Sürecek)