Başbakan Yardımcısı Arınç, Manisa'da iftara katıldı

Başbakan Yardımcısı Arınç, Manisa'da iftara katıldı
Başbakan Yardımcısı Arınç, Manisa'da iftara katıldı
- Arınç: (2) - "Milletin verdiği karar, bizim kararımızdır. Ona karşı yüzümüzü ekşitmeyiz. 'Sende bir hata ve yanlış var' demeyiz" - "Madem ki halk böyle bir karar verdi. Bir hükümet kurulmasını istiyor. Bu hükümetin AK Parti tarafından kurulmasını istiyor ve bunu arzu ediyor ve bekliyor, biz bu hükümeti kurmak için çalışacağız. İyi niyetle çalışacağız. Kuramazsak, kabahat diğer partilerdedir. Bunu bugünden ifade edeyim" - "Gelmediler sorun değil, 45 gün sonra koşa koşa seçime gideriz ve millete deriz ki 'Sen 7 Haziran'da bir ders verdin ama bu partiler senin dersinden anlamadılar, sınıfta kaldılar. Bak ülke ne hale geliyor, gel ben artık eski AK Parti değilim. Ben 7 Haziran'dan ders almış bir AK Partiyim hiçbir eksiğim kalmadı, hiçbir yanlışım yok. Yeniden hizmete, yeniden bu ülkenin iktidarına talibim' diyeceğiz ve millet kararını verecek" - "Bu partileri bir araya getirin, üçü beraber bir hükümet kurmaya kalksa üç ay sonra Yunanistan'a döneriz. Yunanistan'a dönmemek için AK Parti iktidarına mecburuz ve mahkumuz"

MANİSA (AA) - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, milletin verdiği kararda yanlış ve hata aramayacaklarını, onun gereğini yerine getireceklerini ifade ederek, "Madem ki halk böyle bir karar verdi. Bir hükümet kurulmasını istiyor. Bu hükümetin AK Parti tarafından kurulmasını istiyor ve bunu arzu ediyor ve bekliyor, biz bu hükümeti kurmak için çalışacağız. İyi niyetle çalışacağız. Kuramazsak, kabahat diğer partilerdedir. Bunu bugünden ifade edeyim" dedi. 

Arınç, AK Parti Manisa İl Başkanlığının Tevfik Lav Spor Tesislerinde düzenlediği iftarda yaptığı konuşmada, seçimlerden önce de muhalefet partilerinin, hükümet kurma güçlerinin ve niyetlerinin olmadığını bildiklerini, o nedenle "(AK Partiyi) Peki yıkacaksınız da kim gelecek, sen mi, sen mi, sen mi" diye sorduklarını söyledi.  

Gelinen noktanın da buna işaret ettiğini belirten Arınç, şöyle konuştu:

"Dediler ki, 'Bizi hiç ilgilendirmiyor. Memleket, millet ne halde olursa olsun, yeter ki AK Parti yıkılsın. Yerine kimin geleceği önemli değil'. Bu kadar çirkin, bu kadar yanlış, bu kadar ayıp, bu kadar milleti düşünmeyen bir siyasi propaganda olamazdı. Şimdi büyük bir gerçekle karşı karşıyayız."

-"O gerçek anne gibiyiz"

Arınç, konuşmasında bir çocuğun annesi olduğunu iddia eden iki kadının, Hazreti Süleyman'a başvurarak soruna çözüm bulmasına ilişkin bir kıssadan da örnek verdi.

Hazreti Süleyman'ın, gerçek anneyi, çocuğu ikiye bölme teklifi getirmesi üzerine kadınlardan birinin feryat figan etmesiyle bulduğunu anlatan Arınç, şunları kaydetti: 

"Bizler o çocuğun annesi gibiyiz. Biz marjinal parti olmak için kurulmadık. Tabela partisi olmak, muhalefette kalalım, 'Ne kadar rahat, oh lüks hayat ' diye ayağımızı uzatıp yatmak için kurulmadık. Hizmet için, milletimize hizmetkar olmak için kurulduk. Bu ülkeyi yeniden büyük bir ülke, yeniden bir devlet, 78 milyonu huzurlu, mutlu müreffeh yaşatmak için geldik ve hamdolsun sözlerimiz yerine geldi. 13 senedir tek başına iktidarız, üzerinden geçtiğiniz her yol bizimdir, çocuğunuzu gönderdiğiniz her okul bizimdir, yeni açılan her üniversite bizimdir, yapılan baraj ve gölet bizimdir, her gençlik ve spor tesisi bizimdir, her hastane, büyüğüyle küçüğüyle bizimdir. Yapılan her şey, Allah'a hamdolsun 13 senede yaptıklarımız, 100 yılda yapılanlara bedeldir. Millet bizim günümüzde, rahat ve huzur bulmuştur."

-"Millet AK Partili hükümet istiyor" 

Bunlara rağmen seçimden tek başına iktidar çıkamamalarını, demokrasiye ve millet egemenliğine bağladıklarını ve buna saygı duyduklarını vurgulayan Arınç, "Milletin verdiği karar, bizim kararımızdır. Ona karşı yüzümüzü ekşitmeyiz. 'Sende bir hata ve yanlış var' demeyiz. Hata ve yanlış varsa kendimizde ararız."

Arınç, bu kararının gereğinin yerine getirilmesinin önemine işaret ederek, bunun yapılmaması halinde milletin, buna engel olanları hiçbir zaman affetmeyeceğini söyledi. Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bugün yapılacak şey, madem ki halk böyle bir karar verdi. Bir hükümet kurulmasını istiyor. Bu hükümetin AK Parti tarafından kurulmasını istiyor ve bunu arzu ediyor ve bekliyor, neden çünkü hizmet yapacaksa yine AK Partinin içinde olduğu bir hükümet yapacaktır, öbürleri ne hükümetle ne yönetmekle ne icraatla ne iktidarla hiçbir zaman alakadar olmadı, biz bu hükümeti kurmak için çalışacağız. İyi niyetle çalışacağız. Kuramazsak, kabahat diğer partilerdedir. Bunu bugünden ifade edeyim. Sırtını dönen, elini yumruk yapan, 'kaçtan aşağı olmaz' diye hesaplar yapan, her gün madde madde kırmızı çizgiler ortaya koyan... 

Bunların amacı hükümet olmanın sorumluluğundan kaçmak olabilir ama gelecekler bizimle birlikte hükümet ortağı olacaklar ki ülke yönetilebilsin. Gelmediler sorun değil, 45 gün sonra koşa koşa seçime gideriz ve milete deriz ki 'Sen 7 Haziran'da bir ders verdin ama bu partiler senin dersinden anlamadılar, sınıfta kaldılar. Bak ülke ne hale geliyor, gel ben artık eski AK Parti değilim. Ben 7 Haziran'dan ders almış bir AK Partiyim hiçbir eksiğim kalmadı, hiçbir yanlışım yok. Yeniden hizmete, yeniden bu ülkenin iktidarına talibim' diyeceğiz ve millet kararını verecek." 

-"Hala AK Parti güveni var" 

 Seçimden sonra henüz hükümet kurulmamasına rağmen Hükümetlerinin iş başında olduğuna dikkati çeken Arınç, "Niye ekonomi çalkantıda değil, niye toplumsal barış bozulmadı, AK Parti var diye görüyorlar. Niye Türkiye'de bu seçim de ayrışmayı getirmedi, çünkü her şeyin tutkalı AK Parti mevcut diye inanıyorlar. İçinde AK Parti olmayan bir hükümet ülkeyi mahveder, berbat eder. Bunlarda ülkeyi yönetme kabiliyeti yok. Bunlarda program yok, çalışmak yok, proje yok, hiçbir şey yok" ifadelerini kullandı. 

Arınç, Türkiye'de bugüne kadar kurulmuş hiçbir koalisyonun başarılı olamadığını ama içinde AK Parti olan bir hükümetin başarılı olacağına inandığını belirterek, "Şimdi kurulacak hükümet AK Parti ağırlıklı bir hükümet olursa, ki olacak inşallah, bu işler kaldığı yerden devam eder ve inşalah önümüzdeki bir normal seçimde de 'Biz bu AK Parti'den vazgeçemeyiz' diyecek noktaya geliriz" dedi. 

-"Deli fişek Çipras" 

AK Partisiz bir Türkiye'nin kısa sürede Yunanistan'a döneceğini söyleyen Arınç, şu görüşleri paylaştı: 

"Yunanistan'da Syriza diye bir sosyalist partiye iktidar yolu açtılar. Başındaki deli fişek, Syriza'nın başındaki Çipras'ı bir kahraman gibi övdüler. Kimisi Selahattin Demirtaş'ı Çipras'a benzetti, kimisi Kılıçdaroğlu 'nu. İyi tamam, güzel. Medyanın parlatması, her gün ondan bahsetmesi güzel. Kravat da takmıyor, ateist olduğu için kilise yemini de etmedi. Bunları siz çok beğenmiş olabilirsiniz, peki bugün Yunanistan ne durumda, Syriza ne işe yaradı, Çipras ne yaptı? Borcunu ödeyemiyor, emekliye maaş ödenmiyor. Parlamenterler maaş alamıyor, işçiler toplu sözleşmede eksi 20'ye imza atıyor. Sokaklarda kuyruklar var. Adalarını satışa çıkardılar. Her şey berbat oldu. Şimdi orası Yunanistan ve orada Syriza iktidarda. Burası Türkiye ve AK Parti iktidarda. Bugün 11 milyon emeklinin, bayram öncesi maaşını alabilmesi için her bayramdan önce yaptığımız güzelliği, bu bayramda da yaptık. Katrilyonlarca maaş ödüyoruz Allah'a hamdolsun. Bu partileri bir araya getirin, üçü beraber bir hükümet kurmaya kalksa üç ay sonra Yunanistan'a döneriz. Yunanistan'a dönmemek için AK Parti iktidarına mecburuz ve mahkumuz. Bu iktidarı halledeceğiz ve inşallah hak edeceğiz. Dua edelim ki Allah ülkemizi sahipsiz bırakmasın, AK Partiden yoksun bırakmasın. AK Partinin yürekli, memleketsever, yurtsever insanlarına, Rabbim tekrar bu ülkeye hizmet etme fırsatı versin." 

Arınç, partililerden erken seçim durumunda Manisa'dan 9 milletvekilinin 9'una da talip olma ve bunun için çalışma sözü alarak, "Hepimiz varsak bu iş olmuştur" dedi. 

-AK Parti Genel Başkan Danışmanı Elitaş 

AK Parti Genel Başkan Danışmanı Mustafa Elitaş da TBMM Başkanlık Divanı'nın oluşmasıyla hükümet kurma sürecinin başladığını hatırlatarak, süreçte 3 parti ile yapılacak ilk tur görüşmelerinin ardından bayram tatili boyunca kendi içlerinde istişarelerde bulunacaklarını ifade etti.

Elitaş, bu dönemde tüm siyasi partileri sağduyulu olmaya çağırarak, şunları söyledi: 

"7 Haziran'dan önce elleri taşlı olanlar, ağızlarında iğne biriktirip o çerçevede, o heyecanla söylemlerde bulunanlar, artık 7 Haziran'dan sonra ellerindeki taşı bırakıp, sıktıkları yumrukları açıp, muhataplarına 'hoş geldiniz' diyebilmeli, bir ve beraber bu ülkeyi nasıl yönetebilirizin yollarını aramanın gayreti içinde bulunmalılar."

Siyasi partilerin, pazartesinden itibaren sağduyulu, milletin gösterdiği yol doğrultusunda davranması yönündeki umudunu dile getiren Elitaş, "Türkiye'nin iktidarsız kalmaması, hükümetsiz kalmaması için bütün siyasi partilerin üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getireceğine inanıyorum" dedi.   

(Bitti)