Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77. yılı

Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77. yılı
Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77. yılı
MANİSA (AA) -  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 77. yılında Manisa'nın...

MANİSA (AA) -  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 77. yılında Manisa'nın ilçelerinde anıldı.

Tüm ilçelerde tören alanlarındaki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasının ardından 09.05'de sirenler çalarak 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Saatler 09.05'i gösterdiğinde vatandaşlar araçlarının kornalarını, bazı fabrikalar da sirenlerini çaldı.

Demirci ilçesi Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen etkinliğe Kaymakam Atila Kantay, Garnizon Komutanı Üsteğmen Ali Alka Ersoy ve Belediye Başkanı Selami Selçuk ile askeri ve sivil erkan ile vatandaşlar katıldı.

Anma töreni, Ticaret ve Kültür Merkezi konferans salonunda Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan etkinlikle devam etti. Programı çerçevesinde şiirler ve hazırlanan slayt gösterileri sunuldu. Lise öğrencilerinin "Karanlıktan Aydınlığa" isimli oratoryo gösterisiyle program sona erdi.

Sarıgöl Kent Meydanı'nında düzenlenen anma törenlerine Kaymakam Selami Işık, Belediye Başkanı Necati Selçuk, İlçe Jandarma Komutanı Astsubay İsa Bostan ile daire amirleri, öğrenciler, siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Anma törenleri Sarıgöl Belediyesi Düğün Salonunda Atatürk Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriyle devam etti. 

Saruhanlı'da Cumhuriyet meydanındaki törene Kaymakam Erdoğan Kanyılmaz, Garnizon Komutanı Vekili Üsteğmen Egemen Aras, Belediye Başkanı Hüseyin Yaralı ile diğer protokol üyeleri katıldı.

Belediye Kültür Merkezinde devam eden anma töreninde öğrenciler tarafından şiirler okundu, Atatürk ile ilgili anılar anlatıldı.Program 10 Kasım nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilmesiyle sona erdi.

Turgutlu ilçesinde 50. Yıl Alanında Kaymakam Uğur Turan, Garnizon Komutan Vekili Jandarma Binbaşı Levent Türker, Belediye Başkanı Turgay Şirin, Başsavcı Mustafa Emre, İlçe Emniyet Müdürü Veli Göçemen, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar, öğrencilerin katılımıyla başlayan program, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası'nın konferans salonunda öğrencilerin hazırladığı "Atatürk" adlı oratoryonun sergilenmesiyle devam etti. 

Soma İlçesinde, Cengiz Topel Meydanı'ndaki törene Kaymakam Ahmet Altıntaş, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Oruç Fevzi Kara, Belediye Başkanı Hasan Ergene, Cumhuriyet Başsavcısı Mahir Kaygısız, İlçe Emniyet Müdürü Rıza Akın, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Soma Belediye Düğün Salonu'nda devam eden anma etkinliğinde Linyit Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkılar ve şiirler seslendirildi. Atatürk'ün gençliğe hitabesinin ve gençliğin Ata'ya cevabının okunmasının ardından Belediyesi Halk Oyunları ekibinin "Atatürk" ve "Soma" adlı drama gösterisini sergiledi. 

Kula ilçesi Cumhuriyet Meydanı'ndaki etkinlik, Kaymakam Murat Güven, Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Melih Oğuz, sivil toplum temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

Yunus Emre Anadolu Lisesi'nde devam eden etkinlikte, öğretmen ve öğrencilerin hazırladığı Atatürk'ün hayatının anlatıldığı slayt gösterisi yapıldı, Atatürk'ün sevdiği türküler ve şiirlerin okundu.