Cami duvarındaki top mermisine ziyaretçi ilgisi

Cami duvarındaki top mermisine ziyaretçi ilgisi
Cami duvarındaki top mermisine ziyaretçi ilgisi
- Manisa Saruhanlı'da, Kurtuluş Savaşı döneminde Yunan bataryalarından ateşlenen ve cuma namazı vaktinde Hacırahmanlı Çarşı Camisi'nin duvarına saplanan fakat patlamayan top mermisi, 93 yıldır aynı şekilde duruyor - Caminin Koruma Derneği Başkanı Kahraman: "Bu olayı Allah'ın bir takdiri olarak görüyoruz. Mermiyi de o tarihten bu yana koruyoruz. Duyan vatandaşlarda gelip ziyaret ederek inceliyor"

MANİSA (AA) -  Saruhanlı ilçesinde, Kurtuluş Savaşı döneminde Yunan bataryalarından ateşlenen ve cuma namazı vaktinde Hacırahmanlı Çarşı Camisi'nin duvarına saplanan fakat patlamayan top mermisi, 93 yıldır duvardaki yerinde duruyor.

Saruhanlı'daki Hacırahmanlı Çarşı Camisine, Ramazan ayında vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Camiye ilgi 93 yıl önce Yunan bataryalarından ateşlenen, duvara saplanan fakat patlamayan top mermisinden kaynaklanıyor. 

Hacırahmanlı Camii Koruma Derneği Başkanı Halil Kahraman, AA muhabirine, ilçede olayı yaşayanların anılarından ayrıntılarıyla bildiklerini belirtti. 

Olayın, 1922 yılında Türk ordusunun ilerleyişi karşısında Ege Denizi'ne doğru Yunan işgal kuvvetlerinin geri çekildiği günlerde yaşandığını aktaran Kahraman, ilçe yakınındaki Cipilli tepesindeki Yunan bataryalarından cuma namazı kılındığı saatlerde camiye yönelik üç top atışı gerçekleştirildiğini söyledi. 

Top mermilerinden birinin Tüfekçi Şaban olarak anılan kişinin evinin avlusuna düşerek bir öküzü telef ettiğini kaydeden Kahraman, "Mermilerinden biri caminin mihrabın üst kısmına denk gelerek kayıp gitmiş, diğeri ise ikinci kat duvarına isabet etmiş ama patlamamış, duvara saplanıp kalmış" dedi.

"Bu olayı Allah'ın takdiri olarak görüyoruz" ifadesini kullanan Kahraman, merminin daha sonra askeri personel tarafından etkisiz hale getirildiğini, cami duvarına saplanmış halde korunduğunu dile getirdi. Konuyu öğrenen  çevre il ve ilçelerdeki vatandaşların camiyi ziyaret ederek top mermisini incelediğini belirten Karaman özellikle de ramazan ayında ziyaretçi sayısında önemli bir artış olduğunu bildirdi. 

 

 

 


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Ege

  ,

  çevre

  ,

  Kayıp

  ,

  Cami

  ,

  ilçe

  ,

  personel

  ,

  koruma

  ,

  manisa