CBÜ Senatosu üniversitenin adına "Manisa" ilavesi istedi

CBÜ Senatosu üniversitenin adına "Manisa" ilavesi istedi
CBÜ Senatosu üniversitenin adına "Manisa" ilavesi istedi
- CBÜ Rektörü Prof. Dr. Çelebi: "Senatomuz, üniversitemizin adının 'Manisa Celal Bayar Üniversitesi' şeklinde değiştirilmesi yönündeki teklifi, YÖK'e göndermeye oy birliği ile karar verdi"

MANİSA (AA) - Celal Bayar Üniversitesi Senatosu, üniversitenin adına "Manisa" ibaresinin eklenmesi için YÖK'e teklifte bulunulmasına oy birliğiyle karar verdi. 

Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, yaptığı yazılı açıklamada, CBÜ Senatosu tarafından üniversitenin adının "Manisa Celal Bayar Üniversitesi" olarak değiştirilmesi yönünde teklif hazırlandığını belirtti. 

Senatonun üniversitenin adının değiştirilmesine yönelik teklifi 9 Ocak Cuma günü yaptığı toplantıda ele aldığını dile getiren Çelebi, şunları kaydetti: 

"Senatomuz, üniversitemizin adının 'Manisa Celal Bayar Üniversitesi' şeklinde değiştirilmesi yönündeki teklifi, YÖK'e göndermeye oy birliği ile karar verdi. Karar, YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygun görmesi halinde, kanun tasarısı olarak TBMM 'ye sunulacak. İsim değişikliği, üniversitemizin tanınırlığının artmasına ve bulunduğu il ile bütünleşmesine büyük katkı sağlayacaktır." 

-Başbakan Yardımcısı Arınç önermişti 

Bu arada, üniversitenin isminin değiştirilmesi konusu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından önerilmişti. 

Arınç, CBÜ Rektörlüğü görevine atanmasının ardından Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi'yi makamında ziyaretinde, Celal Bayar Üniversitesi adının, üniversitenin bulunduğu şehir hakkında bir fikir vermediğine işaret ederek, "Sayın Valimizle de bunu görüştük, ya üniversitenin ismini topyekun değiştirmek lazım veya bugünkü ismine bir 'Manisa' ismi ilave etmek lazım. Sayın Rektörümüz ne düşünür bilmiyorum ama 'Manisa Celal Bayar Üniversitesi', bana daha doğru geliyor" ifadesini kullanmıştı.