CBÜ'de kanserde farkındalık sempozyumu

CBÜ'de kanserde farkındalık sempozyumu
CBÜ'de kanserde farkındalık sempozyumu
MANİSA (AA) - Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı tarafından "Baş-Boyun Kanserlerinde...

MANİSA (AA) - Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı tarafından "Baş-Boyun Kanserlerinde Farkındalık" sempozyumu gerçekleştirildi. 

Manisa CBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde tıp öğrencileri ile akademisyenlerin katıldığı sempozyumda, kanser hastalıklarında tedavi yöntemlerine ilişkin bilgiler verildi. 

Sempozyumda konuşan, Manisa CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı Prof. Dr. Ömür Karakoyun Çelik, hastane bünyesinde "Multidisipliner Baş Boyun Konseyi" kurulduğunu belirterek kanser tanısı konulan hastaların tedavi uygulanmadan önce bu konseyde değerlendirildiğini kaydetti.

Çelik, bu yöntemin tedavide yüksek başarıya imkan verdiğini ifade etti. 

Manisa İl Sağlık Müdür Yardımcısı Galip Köroğlu, Manisa'da erkeklerde akciğer kanserinin en sık görülen kanser türü olduğuna dikkati çekti. 

Erkeklerde tütün ve ürünlerine bağlı kanserler arasında direk olarak tütün ve tütün ürünlerine atfedilen vaka sayısının 30 bin 972 olduğu bilgisini veren Köroğlu, "Kadınlarda en çok görülen kanser türü olan meme kanseri, her 4 kadın kanserinden biri olmaya devam etmektedir. Bir yıl içinde toplam 17 bin 630 kadına meme kanseri teşhisi konulmuştur" dedi.

Köroğlu, meme kanseri taraması için kentteki hedef nüfusun 238 bin 213 olduğunu, bu yılın ilk 11 ayında çekilen mamografi sayısının 3 bin 192 olduğunu sözlerine ekledi.