CBÜ'de "radyasyon onkolojisi kliniği" açıldı

CBÜ'de "radyasyon onkolojisi kliniği" açıldı
CBÜ'de "radyasyon onkolojisi kliniği" açıldı
- CBÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Kurt: "Klinik, hastanemizi bölgedeki en donanımlı kanser merkezi haline getirmiştir"

MANİSA (AA) ? Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi bünyesinde "radyasyon onkolojisi kliniği" hizmete açıldı.

Başhekim Prof. Dr. Emin Kurt, gazetecilere yaptığı açıklamada, kliniğin hizmete başlamasının hem hastane hem de bölge açısından önemli ve sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.

Merkezin açılmasıyla hastaların İzmir ve çevre illere gitmelerine gerek kalmadığını belirten Kurt, "Birçok bilim dalını ilgilendiren bir hastalık olan kanser tedavisinde ilgili branşların ortak kanaati ile hareket edildiğinde daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu hastaların tedavisi planlanırken ilgili branş cerrahı, medikal ve radyasyon onkoloğu birlikte çalışarak, onkoloji konseyleri ile hastaları daha iyi değerlendirilmekte ve başarı oranı artmaktadır. Radyoterapi, yani ışın tedavisi en temel kanser tedavi yöntemidir. Bu yönüyle klinik hastanemizi bölgedeki en donanımlı kanser merkezi haline getirmiştir" diye konuştu. 

Radyasyon onkolojisi Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Ömür Karakoyun Çelik ise güçlü akademik kadrosu ile dünya standartlarındaki fiziki koşullarda, güler yüzlü hizmet ekibiyle Manisa ve bölgedeki hastalara hak ettikleri kaliteli hizmet verecek olmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Merkezde son teknoloji cihazlarının bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Karakoyun Çelik, "Kanser tedavisinin en önemli ayağı olan radyoterapinin etkinliği ve oluşturduğu yan etkiler kullanılan cihazların teknolojisi ile yakın ilişkilidir. Modern cihazlar ile yapılan ışın tedavileri yan etkileri azaltmaktadır. Dolayısıyla, modern cihazlar radyasyonun normal dokular üzerindeki zararlı etkilerini azaltırken tümörlü bölgeye daha yüksek doz ışın verilmesine olanak sağlamaktadır. Kliniğimizde kullanılan ışın cihazı ve tedavi planlama sistemi teknolojik olarak üretilen en son model sitemdir" dedi.