CHP Grup Başkanvekili Özel:

CHP Grup Başkanvekili Özel:
CHP Grup Başkanvekili Özel:
- " (Kılıçdaroğlu'na hükumet kurma görevi verilmemesi tartışmaları) Eğer bugün Sayın Cumhurbaşkanı tarafından böyle bir görevlendirme yapılmaz ise bu halk iradesine saygısızlık ve demokrasi ile göreve gelip, demokrasi içinde güçlenip daha sonra darbe yapmaktır"

MANİSA (AA) - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın hükumeti kurma görevini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'na vermesi gerektiğini savunarak, "Eğer bugün Sayın Cumhurbaşkanı tarafından böyle bir görevlendirme yapılmaz ise bu halk iradesine saygısızlık ve demokrasi ile göreve gelip, demokrasi içinde güçlenip daha sonra darbe yapmaktır. Bunu darbecilik olarak nitelendiririz" dedi.

Özgür Özel, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Duruşma Salonu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Davutoğlu'nun hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanına iadesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Genel seçimlerin üzerinden bugün 40 gün geçtiğini, Anayasa'nın 45 günlük süre verdiğini ve hükumetin kurulmasıyla ilgili çabaların önünü açtığını anımsatan Özel, hükumet kurulmadığı taktirde Cumhurbaşkanı'nın ülkeyi seçime götürebileceğini ancak derhal değil diğer şartları zorlayıp, istişare ettikten sonra seçime götürebileceğini söyledi.

Özel, şunları ifade etti:

"Yerleşik temayüller, demokratik uygulamalarımız, bugün en çok oyu alan ikinci partinin liderinin hükumeti kurmakla görevlendirilmesini gerekli kılıyor. Eğer bugün sayın Cumhurbaşkanı tarafından böyle bir görevlendirme yapılmaz ise bu halk iradesine saygısızlık ve demokrasi ile göreve gelip, demokrasi içinde güçlenip daha sonra darbe yapmaktır. Bunu darbecilik olarak nitelendiririz. Ve hükumetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı'nın kendisi açısından bir hesabı olduğunu düşünürüz. Çünkü o konuda çok yaygın bir şüphe var, Cumhurbaşkanı hükumettir kurulmamasını dolayısıyla meclisin çalışmasını istemiyor. Çünkü o zaman 4 bakanı ve kendi yakınları ile ilgili yolsuzluk soruşturmalarının gündeme gelmesinden korkuyor. Bu yüzden ülkeyi çözümsüzlüğe, ülkeyi kaosa götürüyor. Eğer bunlar böyle değilse Cumhurbaşkanı görevlendirmeyi yapar."

- Siyasette 24 saat uzun bir süre

Özel, siyasette 24 saatin bile çok uzun zaman olduğunu, ülkenin önünde 5-6 günün bulunduğunu bildirdi. Özel, 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in geçmişte bu süreyi 8 gün esnettiğine işaret ederek Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan'ın da hükümet arayışının önünü açması gerektiğini savundu.

Hükümetin kurulması için görevin Kılıçdaroğlu'na verilmesi gerektiğini belirten Özel, şunları söyledi:

"Bunu yaparsa yapar, eğer yapmazsa 13 yıl boyunca karşıdan esen rüzgara bile kendisine karşı darbe girişimi olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı bugün doğrudan halk iradesine rağmen bir darbe yapmaya çalışır. Biz bu ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından yok sayılacak, ötekileştirilecek, itilecek, kakılacak kişileri değiliz. Her bir birey kadar, bize oy veren bireylerinde her bir oyun değeri vardır. Biz AKP ile yapılan 32 günlük görüşmelerde AKP'nin almış olduğu 18 milyon oya saygımızdan dolayı görüşmeleri sonuna kadar sürdürdük. Şimdi CHP'nin almış olduğu 11 milyon 650 bin oya saygılı olma zamanı Cumhurbaşkanı'nın ve AKP çevrelerinindir."

Özel, muhalefetin almış olduğu yaklaşık 22 milyon oyun bu ülkede bir değerinin olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti: 

"Çok net olarak söyleyeceğim son söz şudur. Demokrasi bu ülkenin yönetim biçimidir, demokrasiyi bir piyes, bir oyun, bir senaryo olarak görüp burada Adalet ve Kalkınma Partisi ve ben esas aktörüm, geri kalanı figüran demek bu ülkeye yapılan büyük bir saygısızlık olur, bunu affetmeyiz, unutmayız, unutturmayız. Sayın Cumhurbaşkanı'ndan bize oy vermiş, bizimle birlikte onun partisine oy vermemiş olan yüzde 60 seçmene saygılı davranmasını ve 2015 Türkiye'sinde bir yeni darbe girişimini bizzat devletin tepesi tarafından bir sivil darbe yapılmamaya davet ediyoruz. Öteki takdirde şunu bilsin ki, bu ülkede darbeler oldu, ara dönemler oldu, daha sonra demokrasiye dönüşler oldu. Demokrasiye dönüldüğünde ara dönemde darbecilerin söylediği hiçbir şey olmadı

Bu ülke Kenan Evren'in söylediği kişiye oy vermedi. Bu ülke hiçbir zaman darbecinin yap dediğini yapmadı, zaman zaman bu konuda kendi mağduriyetini dile getiren Cumhurbaşkanı şimdi bu ülkeye istikamet dayatmasın, bu ülkede bir çoban Sülü Cumhurbaşkanı oldu, fakir bir memurun oğlu Kılıçdaroğlu ana muhalefet lideri oldu. Kendisi su sayaçları okuyan birisi geldi bu ülkeye Cumhurbaşkanı oldu. Bu ülkede halkın evlatları oy alırlarsa her göreve gelebilirler. Buna engel olmaya çalışmak bu ülkenin yerleşik demokrasisine karşı darbe girişimidir. bu ülkede kimin ne olacağına halk karar verir, bu kararı vermek, bu karar engel olmak sayın Recep Tayyip Erdoğan'a düşmez. kendisini demokrasi içinde kalmaya davet ediyorum."    

- Soma Davası'nda ifade veren Ramazan Doğru'nun açıklamaları

Soma duruşmasının üçüncü birleşiminin ikinci oturumunda Soma Kömürleri AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru'nun çapraz sorgusunun devam ettiğini, önemli konuların irdelendiğini Doğru'nun işçilerin tamamına yakınının ekmeklerinden edilme korkularından dolayı mitinge götürüldüğünü söylediğini aktaran Özel, "Madende 3 bin işçi var, rezervler tükeniyor. O mitingden 2 ay sonra yeni bir ihale yapılacak, o ihaleyi alabilmek için biz de gittik. Diğer iki madende işçilerini zorla götürdü. Daha sonra o mitingdeki katılıma Soma Kömürleri AŞ'nin organizasyonu yaptığını itiraf etti. İhale alma kaygımız vardı, diyerek bizim bile bilmediğimiz bu mitinge katılımın ihale ile iliştirildiğini ve ihale kaygısı ile bu işin yaptırıldığını söyledi. Şimdi AKP'li yetkililerin Türkiye'ye bir özür borcu vardır. Soma'ya, bize bir özür borcu vardır" dedi.