CHP Grup Başkanvekili Özel:

CHP Grup Başkanvekili Özel:
CHP Grup Başkanvekili Özel:
- "Cumhurbaşkanı'nın konumunun ağırlığı ve gereğini hatırlatıyoruz ve derhal yeni görevlendirmeyi yapmaya davet ediyoruz"

MANİSA (AA) - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın hükümeti kurma görevini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'na vermesi gerektiğini savunarak, "Cumhurbaşkanı'nın konumunun ağırlığı ve gereğini hatırlatıyoruz ve derhal yeni görevlendirmeyi yapmaya davet ediyoruz" dedi. 

Özel, Soma'daki maden faciasına ilişkin davanın görüldüğü Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonu önünde gazetecilere açıklama yaptı. 

Başbakan Davutoğlu'nun CHP'nin ardından MHP ile yaptığı görüşmeler sonrası hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı'na iade ettiğini hatırlatan Özel, Meclisteki partilerden birinin hükümet kuramaması durumunda bu görevin Cumhurbaşkanı tarafından bir sonraki partiye verilmesi gerektiğini ifade etti. Özel, şöyle konuştu:

"Ama görevi hükümetin kurulmasını kolaylaştırmak olduğu halde Sayın Cumhurbaşkanı zorlaştırmak ve imkansızlaştırmakla uğraşıyor. Bu yüzden de görevi vermiyor. Seçimle gelmiş, demokrasi ile gelmiş, demokrasi içinde güçlenmiş olan bir Cumhurbaşkanı'nın resmen demokrasiyi ve demokratik teamülleri askıya alan bu yaklaşımını anlamakta güçlük çekiyoruz. Cumhurbaşkanı'nın konumunun ağırlığı ve gereğini hatırlatıyoruz ve derhal yeni görevlendirmeyi yapmaya davet ediyoruz."