Çin'den kaçarak Manisa'ya sığınan aile, kiralık ev istiyor

Çin'den kaçarak Manisa'ya sığınan aile, kiralık ev istiyor
Çin'den kaçarak Manisa'ya sığınan aile, kiralık ev istiyor
- Müslümanlara yapılan baskılar nedeniyle Çin'den kaçarak Manisa'ya gelen Uygur Türkü Mahmut ailesi, zor koşullarda yaşam savaşı veriyor

MANİSA (AA) - Çin 'de müslümanlara yönelik baskılardan kaçarak Türkiye 'ye sığınan Uygur Türkü Mahmut Ailesi, Manisa'da zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.

Eşi ve 4 yaşındaki oğluyla Şehzadeler ilçesi Nişancıpaşa Mahallesi'ndeki bir depoda yaşayan Erxat Mahmut, gazetecilere yaptığı açıklamada Çin'de Müslümanlığını yaşamak isteyenlere baskı yapıldığını, sakal bırakmanın dahi cezalandırıldığını savundu. 

Baskıların son dönemde artması üzerine ülkelerinden Malezya'ya kaçtıklarını, kasım ayında da Malezya'dan İstanbul 'a geldiklerini söyleyen Mahmut, burada 3 ay kaldıktan sonra Manisa'ya geçerek Yabancılar Şube Müdürlüğü tarafından kendilerine gösterilen bir depoda yaşamaya başladıklarını söyledi.

Suyu ve tuvaleti bulunmayan depoda yaşamı sürdürmenin mümkün olmadığını belirten Mahmut, "Biz burada göçmen olarak yaşamak istiyoruz. Çin'de çok zulüm var, dönmek istemiyoruz. Burada ikametimiz olmadığı için çocuğumuzu kreşe gönderemiyoruz. Çin'de mesleğim şoförlüktü. Burada da çalışmak istiyorum" dedi.

Erxat Mahmut'un eşi Amra Kader ise İstanbul'daki Uygur Türkleri ve Manisa'da hayırseverlerin kendilerine destek verdiğini, ev kiralayabilecek paralarının olduğunu ancak emlakçıların kendilerine ev kiralamak istemediğini savundu. 

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Çin

  ,

  Yaşam

  ,

  göçmen

  ,

  manisa