Çömlekçiliğin yaşatıldığı mahalle

Çömlekçiliğin yaşatıldığı mahalle
Çömlekçiliğin yaşatıldığı mahalle
MANİSA (AA) - Salihli'nin Gökeyüp Mahallesi sakinleri ata mesleklerini sürdürerek, dededen toruna miras kalan çömlekçilik mesleğine geleneksel...

MANİSA (AA) - Salihli'nin Gökeyüp Mahallesi sakinleri ata mesleklerini sürdürerek, dededen toruna miras kalan çömlekçilik mesleğine geleneksel yöntemlerle devam ediyor. 

Salihli ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Gökeyüp Mahallesinde ikamet edenlerin büyük bir bölümü halen çömlekçilik mesleğini sürdürüyor.

Mahalle sakinlerinden Perizan Tangüç, güveç üretiminin Gökeyüp Mahallesine has olduğunu söyledi.

Artık gençlerin bu mesleğe pek ilgi göstermediğini vurgulayan Tangüç, "Tek tek ellerimizle balık tavaları, su bardakları, kapama testileri, dört kuplu kavurma güveçlerini yapmak çok zor ve zahmetli bir . Erkekler taşları kırıp ham maddeyi ve malzemeleri hazırlıyorlar. Hanımlarsa güveçleri yapıp fırına veriyorlar. Hava şartlarından dolayı sadece yaz aylarında çalışabiliyoruz. Günde yaklaşık 50 ile 60 parça arasında iş çıkaranlar oluyor" diye konuştu. 

Pazarlama konusunda sıkıntı çekmediklerini anlatan Tangüç, yapılan güveçlerin mahalleye gelen tüccarlar tarafından ebatlarına göre 5-10 liradan satıldığını belirtti.


  ETİKETLER:

  Hava

  ,

  ilçe

  ,

  ,

  manisa