Demirci kiraz ihracatını 10 bin tona çıkarmayı planlıyor

Demirci kiraz ihracatını 10 bin tona çıkarmayı planlıyor
Demirci kiraz ihracatını 10 bin tona çıkarmayı planlıyor
- Bu yıl kiraz üretiminde yaklaşık yüzde 25 verim artışıyla 10 bin ton verim beklenen Demirci ilçesinde, üretim artışının gelecek yıllarda da sürdürülerek ihracat düzeyinin artması hedefleniyor - Demirci Ziraat Odası Başkanı Karakaya: "Gelecek yıllarda iç piyasa dışında sadece 10 bin ton kirazı ihracata yönlendirmeyi hedefliyoruz"

MANİSA (AA) - Türkiye 'de en geç kiraz hasadı yapılan bölgeler arasında yer alan Demirci ilçesi, kiraz üretimi ve ihracatını artırmayı planlıyor. 

Demirci Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karakaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Demirci'de kiraz hasadına başlandığını belirterek, geçen yıl 8 bin ton olan rekoltenin, bu yıl yüzde 25 artışla 10 bin tona yükselmesini tahmin ettiklerini kaydetti. 

Demirci'de, "kuru tarım " şeklinde üretilen kirazın kalite ve aroma yönü ile farklı olduğunu ifade eden Karakaya, şunları söyledi:  

"Demirci kirazı dalından koparıldığı zaman gün içerisinde bozulan kirazlardan değildir. Tamamıyla doğal ve uzun ömürlü ihracat kirazıdır. Demirci 12 yıldır ihracata yönelik kiraz üretimi yapmaktadır. Gelecek yıllarda iç piyasa dışında sadece 10 bin ton kirazı ihracata yönlendirmeyi hedefliyoruz." 

Hasat edilen ürünlerin Demirci Ziraat Odası Yaş Meyve Alım Merkezi'nde ihracatçı firmalarla buluştuğu ilçede, bu yıl ki ürünün, kalibresine göre 1 ile 5 liradan alıcı bulduğu bildirildi. 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  YAŞ

  ,

  Piyasa

  ,

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  zaman

  ,

  manisa