Demirci'nin iki asırlık değirmeni

Demirci'nin iki asırlık değirmeni
Demirci'nin iki asırlık değirmeni
MANİSA (AA) - Demirci ilçesindeki su değirmeni, iki asırdır buğdayları öğüterek un yapıyor.Sevinçler Mahallesindeki değirmeni işleten 57 yaşındaki...

MANİSA (AA) - Demirci ilçesindeki su değirmeni, iki asırdır buğdayları öğüterek un yapıyor.

Sevinçler Mahallesindeki değirmeni işleten 57 yaşındaki Mustafa Yetiş, 15 yaşından beri bu mesleği yaptığını ifade etti.

Yetiş, kış aylarında Sevinçler Deresi'nden gelen su ile dönerek tahıl öğüttüğünü belirterek, şöyle konuştu:

"Dedem Halil Yetiş tarafından mahalle sakininden satın alınan bu değirmen, babamdan bana miras kaldı. Değirmen tamamıyla ahşap malzemeden yapılmış durumda. Değirmenin üstünden gelen dere suyunu yıllar önce dedemin yaptığı su kanalı ile içeriye alıyoruz. İki adet değirmen taşının içine akan su taşları döndürerek buğdayı öğütüyor. Değirmenin üstünden buğdayları attıktan sonra, taşın içinden öğütülerek aşağıya un olarak iniyor."

Değirmende yıllardır tek başına çalıştığını aktaran Yetiş, bu yöntemle elde edilen un tercih edenlerin değirmene ilgi gösterdiğini ifade etti. 

-"Benden sonra bu işi yapacak kimse olmaması beni üzüyor" 

Değirmenin her yıl ocak ayında çalışmaya başladığını söyleyen Yetiş, mayıs ayına kadar değirmeni çalıştırdıklarını anlattı. Yetiş, değirmenin buğdayı hiç ziyan etmeden una çevirdiğini kaydederek, "Bu su değirmeni sayesinde yıllarca evimi geçindirdim. Artık eskisi gibi bu değirmenlere rağbet kalmadı. Ben bu değirmenin son sahibiyim. Benden sonra bu işi yapacak kimse olmaması beni üzüyor" diye konuştu.

Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk da değirmenin kültürlerinin ve tarihlerinin önemli değerleri arasında yer aldığını dile getirdi.


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  kış

  ,

  manisa