Demirci'nin son demircisi

Demirci'nin son demircisi
Demirci'nin son demircisi
- Manisa'nın Demirci ilçesinde yaklaşık 60 yıldır demircilik yapan usta, ilçeye adını veren mesleğin son temsilcisi olarak işini yapıyor

MANİSA (AA) - Demirci ilçesinde yaklaşık 60 yıldır demircilik yapan Kemal usta, ilçeye adını veren mesleğin son temsilcisi olarak işini sürdürüyor.

76 yaşındaki Kemal Tutan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, demirciliğe 1955 yılında başladığını belirterek, ilçedeki tek demirci olarak mesleğini sürdürmeye çalıştığını söyledi.

Atölyesinde çiftçiler için tırpan, bağ çapası, nacak ve balta üreten Tutan, "Demircilik, eskiden birçok kişi tarafından yapılıyordu. Son yıllarda fabrikasyon üretim, maalesef el emeği üretim yapan biz küçük esnafın sayını azalttı. Özellikle daha çok tarlalarda kullanılan kara çapa üretimi yapıyorum. Çünkü traktörü olmayan çiftçiler, amele tutup tarlasını çapa yaptırıyor. Çapa ve tırpan yapımı, çok zahmetli ve uzun uğraş gerektiren bir iş. Kalın demir saçı çapanın ebatlarına göre demir makasında kesiyorum. Daha sonra kömür ocağında yaklaşık her birini 15 dakika nar gibi kızartıp kıvama gelinceye kadar ısıtıyorum. Daha sonra örs ve çekiç ile yaklaşık bir saat döverek şekil veriyorum" diye konuştu.

Tutan, mesleği sayesinde üç çocuk büyüttüğünü anlatarak, "Benden sonra bu mesleği yapacak yok. Artık eski yıllarda olduğu gibi meslek öğrenmek isteyen çıraklar da gelmiyor. Bir çapanın maliyeti, 20 lirayı buluyor. Yaşım ve sağlığım müsaade ettiği sürece, mesleğimi son nefesime kadar sürdüreceğim" ifadelerini kullandı.


    ETİKETLER:

    Çocuk

    ,

    ,

    manisa