Dikkati sayesinde dolandırılmaktan kurtuldu

Dikkati sayesinde dolandırılmaktan kurtuldu
Dikkati sayesinde dolandırılmaktan kurtuldu
- Manisa'da bir vatandaş, kendisini cep telefonuyla arayarak savcı olduğunu söyleyen kişiye 100 bin lirasını kaptırmaktan, dikkati sayesinde kurtuldu

MANİSA (AA) - Yunusemre ilçesinde oturan Mehmet Ali Esendağ, kendisini arayarak savcı olduğunu söyleyen kişiye, 100 bin lirasını kaptırmaktan son anda kurtuldu.

Aynı Ali Mahallesinde oğluna ait iş yerinde oturan Mehmet Ali Esendağ'ı (61) telefonla arayan kendini savcı olarak tanıtan bir kişi, Esendağ'a, bir suça karıştığını, terör örgütüne yardım ettiğinin tespit edildiğini bu nedenle de hapse atılacağını ancak suçluların yakalanması için verecekleri banka hesabına 100 bin lira yatırması durumunda bundan kurtulacağını söyledi. 

Anlatılanlardan tedirgin olan Esendağ, telefonu kapatmadan iş yerine yaklaşık 500 metre mesafedeki banka şubesine gitti. Ancak telefondaki kişinin talimatlarından şüphelenen Esendağ, banka çalışanlarına telefondaki sesi dinleterek polisi çağırmalarını istedi. 

Banka şubesine gelen polisler, Esendağ'a telefonu kapatmadan ne yapması ve ne söylemesi gerektiğini kağıda yazdı. 

Dolandırıcılar, daha sonra Esendağ'ın yanında polisin olduğunu anlaması üzerine telefonu kapattı. 

Dikkati sayesinde dolandırılmaktan kurtulan Mehmet Ali Esendağ, banka şubesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk kez böyle bir olay yaşadığını belirtti. 

Arayan kişinin kendini savcı olarak tanıttığını ve bankada ne kadar parasının olduğunu sorduğunu anlatan Esendağ, şunları söyledi:

"Beni emniyet müdürüyle görüştüreceğini söyledi. Adının Celalettin olduğunu söyleyen biri benimle konuştu. Sonra savcıyla tekrar konuştum. Nerede olduğumu sordular, dükkanda olduğumu söyledim. 'Hemen çocuklarına bile haber vermeden bankaya git' dediler. Bankaya gittiğimde durumdan şüphelendim ve memur hemen polise haber vermesini söyledim. Sonra ben telefonun hoparlörünü açtım. Karşımdaki kişi benimle konuşmaya devam etti. 'Benim 7 farklı yerde telefon numaram olduğunu, suça karıştığımı, hapse atılacağımı' söylediler. Beni kurtaracaklarını teröre yardım ettiğimi söylediler. Ben de o zaman hemen adliyeye geleceğimi söyledim. Onlar da 'gerek yok bana oğlum diyebilirsin' diyerek telefonu kapattılar."

Polis dolandırıcıları yakalamak için çalışma başlattı.